Fotogalerie

Přechod Merkuru před Sluncem 2016

V pondělí 9. května 2016 v odpoledních hodinách přecházela planeta Merkur před slunečním diskem. Protože nám počasí přálo, na naší pozorovatelnu na jihlavské bráně Matky Boží nakonec dorazilo velké množství lidí.  

Číst dále >>
Videogalerie

Zatmění Slunce v Indonésii: Astronomický cestopis Mirka Dočekala

Mirek Dočekal z Hvězdárna a planetárium Brno (a hlavně z Jihlavské astronomické společnosti 🙂 se v březnu 2016 vypravil do Indonésie pozorovat a fotografovat úplné zatmění Slunce. O svých cestovatelských i astronomických zážitcích přednášel 14. 4. 2016 v Muzeum Vysočiny Jihlava. Přednášku spolupořádala Pobočka Vysočina České astronomické společnosti.

Číst dále >>
Fotogalerie

Zrození a smrt hvězdy (Miloš Podařil)

Březnová přednáška ze společného přednáškového cyklu Jihlavské astronomické společnosti, Muzeum Vysočiny Jihlava a Pobočka Vysočina České astronomické společnosti se nesla v duchu klasické astrofyziky. Miloš Podařil přednášel o životě hvězd. 

Číst dále >>
JAS

Astronomická svatba

O první svatbu v Jihlavské astronomické společnosti se 20. února 2016 (přesně na 12. výročí vzniku Jihlavské astronomické společnosti) postarali naše hospodářka Petra Váňová a předseda Miloš Podařil :- )

Číst dále >>
Fotogalerie

Experimentální kosmologie (Petr Dvořák)

Zajímavá kosmologická přednáška v podání Ing. Petra Dvořáka z VUT byla pronesena v den, kdy byl oznámen objev gravitačních vln. Petr nám tuto radostnou událost telefonoval necelou hodinu po přednášce. :- )

Číst dále >>
Astronomie

Hadonoš podruhé aneb Hadonošem to nekončí

Na začátek si prosím přečtěte článek Vládi Libého. A uvědomte si, že zvířetníkové souhvězdí a znamení není totéž. Jejich hlavním společným znakem je to, že se stejně jmenují. V tomto článku se dovíte nějaké konkrétní důsledky precesního pohybu. Některé jsou šokující 🙂 Něco takového již v nějakém časopise viděl asi každý:

Číst dále >>