Zajímavosti

Zajímavosti nejen ze života Jihlavské astronomické společnosti.

Hvězdárna v Jihlavě

Hvězdárna v Jihlavě bohužel není. Astronomická pozorovatelna na vyhlídkové terase věže jihlavské brány Matky Boží je pouze improvizovaným stanovištěm, které Jihlavská astronomická společnost využívá pro pořádání pozorování oblohy pro veřejnost. “Genius loci” goticko-renesanční hradební věže však jen stěží vyrovnává ztížené podmínky pro astronomická pozorování (nutnost rozebírat a odnášet astronomické dalekohledy po každém pozorování, světelné znečištění, velice omezené zázemí atd.). Více…

Planetka (32294) Zajonc

Jedna z nedávno objevených planetek byla pojmenována na počest doc. RNDr. Iva Zajonce, CSc., člena Jihlavské astronomické společnosti a obyvatele Jihlavy. Planetku objevili astronomové Peter Kušnirák a Petr Pravec 26. srpna 2000 pomocí teleskopu ondřejovské observatoře. Těleso bylo původně označeno pouze kódem 2000 QN9. Na konci března 2008 však Mezinárodní astronomická unie (IAU) dle návrhu objevitelů schválila pojmenování tělesa dle docenta Zajonce. Stávající a již definitivní označení planetky je (32294) Zajonc, přičemž číslo je katalogový kód planetky. Iniciativa k pojmenování tohoto tělesa vzešla od členů Jihlavské astronomické společnosti. Více…

Teleskopie

Seriál Jihlavské astronomické společnosti, který poskytuje cenné rady o konstrukcích astronomických přístrojů v amatérských podmínkách. Autorem seriálu je doc. RNDr. Ivo Zajonc, CSc., autor mnoha publikací nejen o astronomické technice. Více…

Česká astrofotografie měsíce za srpen 2010

Mirek Dočekal, člen Jihlavské astronomické společnosti, je jedním ze spoluautorů (společně s Jiřím Losem a Perem Skalou) vítězného snímku prestižní soutěže České astronomické společnosti Česká astrofotografie měsíce za srpen 2010. Více…

Měsíční hornina v Jihlavě

U příležitosti 40. výroční přistání prvního člověka na Měsíci Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a publicistou Ing. Tomášem Přibylem uspořádalo unikátní výstavu, na které se zřejmě vůbec poprvé sešly vzorky měsíční horniny a dvě československé vlajky, které skutečně byly na Měsíci. Více…

Stonařovské meteority

Hromadný spad meteoritů v okolí obce Stonařov v roce 1808 patří k vůbec nejznámějším hromadným spadům meteoritů na území České republiky. Stonařov se nachází přibližně 15 km jižně od Jihlavy. Více…

Meteorit Žďár nad Sázavou

První úlomek meteoritu Žďár nad Sázavou, 23. meteoritu s rodokmenem, byl nalezen 21. prosince 2014 poblíž obce Nová Ves u Nového Města na Moravě v rámci společné expedice Společnosti pro meziplanetární hmotu a Jihlavské astronomické společnosti. Více…