Ing. Tomáš Přibyl: Vzestup a pád kosmické spolupráce

V květnu tohoto roku naše pozvání přijal publicista a odborník na kosmonautiku Ing. Tomáš Přibyl. Záznam jeho přednášky o kosmické spolupráci si můžete pustit zde.

Poslední dekádě minulého století se často přezdívá „divoké devadesátky“: v kosmonautice ale šlo o éru optimismu a nadšení z nových možností mezinárodní spolupráce. Stavěly se rakety z ruských i amerických součástek, vznikaly společné kosmodromy, meziplanetární sondy – a jako třešnička na dortu byla na vrcholu všeho snažení Mezinárodní kosmická stanice. Poslední roky a zvláště pak měsíce se ale nesou ve znamení naprosté destrukce společných programů vytvářených desítky let. Proč to tak je, co to pro kosmické programy znamená a jak bude vypadat budoucnost (bez) spolupráce?

Ing. Tomáš Přibyl: Publicista v oblasti kosmonautiky a autor mnoha knih literatury faktu (Smrt měla jméno Challenger, Den, kdy se nevrátila Columbia, Poklady kosmonautiky, Dobytí Měsíce aj.). Osobně navštívil všechna kosmická střediska NASA, osobně potkal více než 260 kosmonautů, viděl startovat všechny americké raketoplány. Působí jako kurátor letectví a kosmonautiky Technického muzea v Brně.