Měsíční hornina v Jihlavě

U příležitosti 40. výroční přistání prvního člověka na Měsíci Muzeum Vysočiny Jihlava ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a publicistou Ing. Tomášem Přibylem uspořádalo unikátní výstavu, na které se zřejmě vůbec poprvé sešly vzorky měsíční horniny a dvě československé vlajky, které skutečně byly na Měsíci.

Apollo v Jihlavě: vlajka a vzorky měsíční hornina z mise Apollo 11. Foto: JAS/M. Podařil
Apollo v Jihlavě: nahoře vlajka a měsíční hornina z mise Apollo 11, dole vlajka z mise Apollo 17. Foto: JAS/M. Podařil

Návštěvníci jihlavského muzea mohli na vlastní oči spatřit měsíční horninu a vlajku Československé socialistické republiky, kterou dovezla posádka Apolla 11. Vzorky měsíční horniny darovaly Spojené státy americké 135 státům světa. Jde o jediný lunární materiál v České republice.

Apollo v Jihlavě – autoři výstavy; zleva: Miloš Podařil (Jihlavská astronomická společnost), Eva Koišová (Muzeum Vysočiny Jihlava), Tomáš Přibyl. Foto: JAS, MVJ/K. Malý

Druhým vzácným exponátem byla vlajka Československé socialistické republiky, kterou na Měsíc a následně zpět na zemi dopravil americký astronaut s českými kořeny Eugene Cernan (poslední člověk, který se procházel po Měsíci) při letu mise Apollo 17. Vlajka je běžně k vidění na pilíři největšího českého dalekohledu v observatoři Astronomického ústavu Akademie věd ČR v Ondřejově.