Meteorit Žďár nad Sázavou

23. meteorit s rodokmenem, pád 9. prosince 2014

První úlomek meteoritu Žďár nad Sázavou, 23. meteoritu s rodokmenem (tj. meteorit, jehož poloha byla vypočítána na základě pozorování jasného meteoru, zároveň meteorit, který má zdokumentovanou dráhu ve sluneční soustavě), byl nalezen 20. prosince 2014 poblíž obce Nová Ves u Nového Města na Moravě v rámci společné expedice Společnosti pro meziplanetární hmotu a Jihlavské astronomické společnosti.

Nálezcem prvního úlomku je Ing. Tomáš Holenda z Astronomického klubu Pelhřimov.

Meteoroid

Dráha původního tělesa byla vůči ekliptice skloněna o 3°. V přísluní se těleso přibližovalo ke Slunci o něco málo víc, než planeta Venuše. Naopak v odsluní se těleso dostávalo do oblasti mezi Marsem a Jupiterem. Hmotnost tělesa byla přibližně 200 kg a průměr byl přibližně 0,5 m.

Bolid

Meteoroid vstoupil do zemské atmosféry 9. prosince 2014 v 17:16:46 středoevropského letního času. Bolid začal zářit ve výšce okolo 100 km nad Opavou. Rychlost tělesa bal 22 km/s a dráha letu byla skloněna přibližně 25° vůči povrchu. Během dalších 9 sekund letu těleso urazilo přibližně 170 km. V okamžiku nejvyšší jasnosti byl bolid jasnější než Měsíc v úplňku.

Bolid přestal zářit ve výšce 25 km nad Vírskou přehradou. Tou dobu těleso bylo zbrzděno na rychlost asi 5 km/s a jeho hmotnost byla asi 1 kg.

Výřez z celooblohového snímku bolidu EN091214 pořízeného automatickou digitální bolidovou kamerou na stanici české bolidové sítě na hvězdárně ve Veselí nad Moravou. Bolid letí ze severu na severozápad. Na snímku je vidět, jak záře bolidu osvětlila oblohu, která tak dostala nazelenalý nádech; (c) Dr. Pavel Spurný, Astronomický ústav AV ČR

První úlomek

První úlomek nalezl Ing. Tomáš Holenda z Astronomického klubu Pelhřimov při společné expedici Společnosti pro meziplanetární hmotu a Jihlavské astronomické společnosti odpoledne 20. prosince 2014 v katastru obce Nová Ves u Nového Města na Moravě. Hmotnost při nálezu byla 5,93 g.

Meteorit Žďár, (c) Dr. Pavel Spurný, Astronomický ústav AV ČR

Druhý úlomek

Druhý úlomek byl nalezen jihozápadně od původního nálezu dne 12. ledna 2015 zaměstnancem Astronomického ústavu AV ČR Dr. Tomášem Henychem. Hmotnost úlomku byla 41 g. Na rozdíl od prvního nálezu se jednalo o celotvar.

Charakteristiky meteoritu

Následné analýzy ukázaly, že jde o obyčejný chondrit typu L3.9. Pole geologů je meteorit výjimečný tím, že prošel jen velmi malou tepelnou proměnou, díky čemuž se zachovalo velké množství původního materiálu (tj. materiálu, ze kterého vznikala vnitřní část sluneční soustavy). Stáří meteoritu je 4,56 miliard let (tj. vznikl v době formování sluneční soustavy).

Oficiální název meteoritu je Žďár nad Sázavou.

Zpracování na základě informací Astronomického ústavu AV ČR.

Další informace o meteoritu

The Meteoritical Society – Meteoritical Bulletin Database: Žd’ár nad Sázavou
Astronomický ústav AV ČR: Souhrnná zpráva o meteoritu
Reportáž Honzy Kondziolky na astro.cz: Jak jsme hledali meteorit

Meteorit Žďár nad Sázavou v médiích

Česká televize: Hledači dnes našli první úlomek meteoritu, který 9. 12. dopadl k Rudolci na Vysočině (Události)
DVTV: Astronom: Asteroidy zabijáky máme velkou šanci objevit včas (host Pavel Spurný)
Akademický bulletin AV ČR: Pád meteoritu Žďár nad Sázavou
Třebíčský Deník: Měl jsem štěstí, mluví o nálezu meteoritu Tomáš Holenda
Aha: Tomáš Holenda z Havlíčkova Brodu: Našel vesmírný šutr!
idnes.cz: Astronomové našli první kousek meteoritu, který dopadl na Vysočině
Blesk: Meteorit je na světě: Objevil ho »klikař« z Havlíčkova Brodu!
Deník.cz: Astronomové nalezli druhý úlomek meteoritu