Archiv přednášek 2016

Videoarchiv přednášek pořádaných Jihlavskou astronomickou společností, Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti a Muzeem Vysočiny Jihlava.

Zatmění Slunce v Indonésii

Bc. Mirek Dočekal, Hvězdárna a planetárium Brno
čtvrtek, 14. dubna 2016, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Astronomicko-cestopisná přednáška z cesty do Indonésie za úplným zatměním Slunce.

Videozáznam a fotogalerie z přednášky

Úsvit trpasličích planet: Pluto a Ceres

Mgr. Petr Scheirich, Ph.D., Astronomický ústav AV ČR
čtvrtek, 19. května 2016, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

V loňském roce navštívily kosmické sondy poprvé v historii dvě trpasličí planety. New Horizons prolétla okolo Pluta, který v době startu sondy byl označován ještě za regulérní planetu. Snímky odeslané na Zemi předčily očekávání odborníků a ukázaly, že Pluto není mrtvým tělesem, ale aktivním světem s tekoucími ledovci, dunami a ledovými pohořími. Ani Ceres, navštívený sondou Dawn, nezůstává se svými bílými skvrnami, zvláštní horou, a dalšími projevy aktivity pozadu. Ukazuje se, že kategorie „trpasličí planety“ byla vytvořena oprávněně, protože ač se jedná o tělesa mnohem menší, než ostatní planety, složitostí povrchu nezůstávají za regulérními planetami pozadu.

Mgr. Petr Scheirich, Ph.D. je vědeckým pracovníkem Astronomického ústavu Akademie věd ČR – působí v oddělení meziplanetární hmoty, kde se zabývá fyzikou planetek.

Videozáznam a fotogalerie z přednášky

Gravitační vlny

Ing. Tomáš Krásenský, Gymnázium Jihlava
úterý, 11. listopadu 2016, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Albert Einstein v roce 1915 uveřejnil svou obecnou teorii relativity, nazývanou též teorií gravitace. V ní předpověděl existenci gravitačních vln, o jejichž zachycení se lidé snaží už desítky let. V roce 2015 se to konečně povedlo. Jak to vědci dokázali? Co to znamená? Kudy snad půjde vývoj dál a na co se můžeme dále těšit?

Ing. Tomáš Krásenský je profesor fyziky na jihlavském gymnáziu a oblíbený popularizátor vědy.

Videozáznam a fotogalerie z přednášky

Recept na dobytí Marsu dle SpaceX

Ing. Tomáš Přibyl, publicista
úterý, 1. prosince 2016, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Vezměte pořádnou porci existujících technologií a okořeňte je hrstí inovace. Přidejte náruč podnikatelské odvahy a hrst nových nápadů. A k tomu všemu přihoďte obrovskou porci chuti postavit se zavedeným pořádkům. Vše důkladně promíchejte v hrnci SpaceX a dostanete dechberoucí kosmickou infrastrukturu počínaje vícenásobně použitelnými raketami přes pilotované lodě pro mise kdekoliv ve Sluneční soustavě až po obří nosiče schopné dostat člověka na Mars. Aneb kdy vizionář Elon Musk splní svůj slib a vybuduje na Marsu město pro padesát tisíc kolonizátorů?

Videozáznam a fotogalerie z přednášky