Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.
Archiv přednášek 2020
Videoarchiv přednášek pořádaných Jihlavskou astronomickou společností, Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti a Muzeem Vysočiny Jihlava.
Astronomické úkazy v roce 2020
RNDr. Jakub Hraníček, Ph.D., Česká astronomická společnost, Astronomický klub Pelhřimov
pátek, 17. ledna 2020, 17:00 hod., Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava
Tradiční lednová přednáška představí řádné i mimořádné astronomické úkazy, na které se můžeme těšit v roce 2020. Za využití počítačového planetária zrychleně procestujeme noční hvězdnou oblohu od jara až do zimy a některé astronomické úkazy si přiblížíme přímo v přednáškovém sále. Při cestě časem si na noční obloze postupně všimneme planet a jejich uskupení, našeho souseda Měsíce i Slunce. Řekneme si také něco o viditelnosti meteorických rojů či nadcházejících zatměních Měsíce či Slunce. Nezapomeneme zmínit ani nejdůležitější souhvězdí, mlhoviny, hvězdokupy nebo cizí galaxie.
RNDr. Jakub Hraníček, Ph.D. působí na Přírodovědecké fakultě Karlovy univerzity v Praze. Je také předsedou Pobočky Vysočina České astronomické společnosti a Astronomického klubu Pelhřimov.
Videozáznam a fotogalerie z přednášky
Solarografie: astrofotografie pomoci plechovky
Mgr. Maciej Zapiór, Ph.D., Astronomický ústav AV ČR
čtvrtek 6. února 2020, 17:00 hod., Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava
Přednáška se věnuje vzniku a vývoji techniky solarografie. Jedná se o zvláštní fotografickou techniku pořizování snímků s extrémně dlouhou expoziční dobou, která dosahuje půl roku. Jako kamery jsou využívány hliníkové plechovky od nápojů nebo jiné předměty každodenního použiti. Přednáška se také zabývá mnoha různými aspekty solarografie: od astronomie po psychologii.
Mgr. Maciej Zapiór, Ph.D. v současnoti působí jako vědecký pracovník na Astronomickém ústavu Akademie věd ČR, kde se zabývá sluneční fyzikou, zejména seismologií slunečních protuberanci. Dlouhodobě se věnuje solarografii.
Videozáznam a fotogalerie z přednášky
Surfování na gravitačních vlnách
Ing. Petr Dvořák, Ph.D., CEITEC a VUT Brno
čtvrtek 25. červen 2020, 17:00, ONLINE: YouTube kanál Jihlavské astronomické společnosti
Lidstvo umí již pátým rokem experimentálně detekovat gravitační vlny. Za tuto dobu bylo učiněno hned několik zajímavých až převratných objevů v oblasti astrofyziky. A to ještě ani zdaleka nejsme na konci technologických možností… Pojďme s námi místo bezúčelového surfování po internetu surfovat na gravitačních vlnách v naší on-line přednášce, kde budete mít možnost se i dotazovat a diskutovat.
Ing. Petr Dvořák, Ph.D. je vědecký pracovník a vysokoškolský pedagog působící ve Středoevropském technologickém institutu CEITEC a na FSI Vysokého učení technického v Brně. Vedle výzkumu v oblasti nanotechnologií se věnuje popularizaci přírodních věd, zejména pak astronomie a astrofyziky. Petr Dvořák je členem Jihlavské astronomické společnosti a České astronomické společnost
Cesta na Měsíc, která se nepovedla
Ing. Tomáš Přibyl, publicista, odborník v oblasti kosmonautiky
čtvrtek 17. září 2020, 17:00 hod., Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava
V roce 1969 byla na Měsíci vztyčena vlajka s hvězdami a pruhy, čímž pro sebe Spojené státy získaly nejcennější metu v „kosmických závodech“. Opravdu se ale Sovětský svaz vzdal – navíc po počáteční nadvládě ve vesmíru – Měsíce zcela bez boje? Nikoliv, vytvořil impozantní lunární program. Třeba obří raketu N-1, jenže ta při všech čtyřech pokusech o start explodovala. Celý sovětský lunární program pak byl utajený. Přednáška nás provede jeho vpravdě neuvěřitelným příběhem.
Ing. Tomáš Přibyl: Publicista v oblasti kosmonautiky a autor mnoha knih literatury faktu (Smrt měla jméno Challenger, Den, kdy se nevrátila Columbia, Poklady kosmonautiky aj.). Osobně navštívil všechna kosmická střediska NASA, potkal více než 260 kosmonautů, viděl startovat všechny americké raketoplány. Působí jako kurátor letectví a kosmonautiky v Technickém muzeu v Brně. Osobní stránky: www.kosmonaut.cz.
Videozáznam a fotogalerie z přednášky
Temná hmota a ještě temnější energie
Ing. Petr Dvořák, Ph.D., Středoevropský technologický institut CEITEC, FSI VUT Brno
úterý 29. prosince 2020, 17:00 hod., LIVE ON-LINE: YouTube kanál Jihlavské astronomické společnosti
Vědecko-populární přednáška se věnuje astrofyzikálnímu fenoménu, o kterém toho jako lidstvo bohužel zatím víme jen velmi málo: temná hmota a temná energie. V posledních desetiletích se však povedlo nasbírat velké množství empirických dat, která nám v současnosti umožňují tvorbu velmi sofistikovaných numerických simulací, díky kterým si můžeme vytvářet představu o tom, jak temná hmota a temná energie ovlivňují náš Vesmír a jak ovlivňují formování struktur v něm. Pojďme se společně na tuto fascinující cestu poznání vypravit a “osvětlit” si tuto temnotu.
Ing. Petr Dvořák, Ph.D. je vědecký pracovník a vysokoškolský pedagog působící ve Středoevropském technologickém institutu CEITEC a na FSI Vysokého učení technického v Brně. Vedle výzkumu v oblasti nanotechnologií se věnuje popularizaci přírodních věd, zejména pak astronomie a astrofyziky. Petr Dvořák je členem Jihlavské astronomické společnosti a České astronomické společnosti.