✨ I když je to neuvěřitelné, letošní tábor, na který už je možné se přihlašovat, bude v pořadí již dvacátý!  

Přestože by se mohlo zdát, že se jedná pouze o malou část naší celoroční práce, každoroční dvoutýdenní útěk od civilizace je pro nás pořád hlavním bodem našeho celoročního astronomického programu. Nejen, že se jedná o nerušených čtrnáct dní, kdy se můžeme astronomii společně s našimi účastníky opravdu intenzivně věnovat, a předávat naše poznatky dál, je to ale také doba, za kterou odvedeme obrovský kus práce. Například většina našich astrofotografií nebo výsledků měření proměnných hvězd pochází právě z táborů.  

Rádi bychom se tedy ohlédli za tím, co pro nás tábory znamenají, čemu se na nich máme možnost věnovat, a hlavně, co na nich naši účastníci dokázali.  

✨Asi tou nejvýznamnější věcí, která náš tábor odlišuje od většiny jiných, je noční pozorování oblohy. Za hezkého počasí po setmění vyrážíme na louku, na které máme dalekohledy, další potřebnou techniku, a hlavně krásný výhled na nebe nad námi. Za svitu pouze červených baterek se zde děti učí orientovat se v souhvězdích, hledat mlhoviny, hvězdokupy a další vzdálené objekty, a zacházet se širokou škálou astronomických dalekohledů.  

Kromě samotného pozorování dalekohledy se děti také mohou zapojit do focení astrofotografií nebo měření proměnných hvězd, velmi oblíbenou činností je také pozorování meteorů  

✨ Naše táborová pozorovací louka vždy vypadá, jako by na ní vyrostl les dalekohledů, který se ke všemu každým rokem rozrůstá.  

Všechny děti tak mají možnost naučit se pracovat se širokou škálou typů, od starých manuálních, které vozíme od prvního ročníku tábora, až po ty moderní s vnitřní databází, které jsou schopné na obloze hledaný objekt samy najít.

✨ Kromě her, přednášek a pozorování se na našich táborech snažíme i vytvářet něco, co nám zůstane i po zbytek roku. Jedním případem za všechny můžou být třeba astrofotografie. 

Na pozorovací louce máme dalekohledy, které vůbec nepoužíváme na dívání, ale máme na nich přidělané fotoaparáty. V průběhu večera děti vyfotí sérii fotografií s dlouhou expozicí, které se pak v průběhu tábora učí skládat a upravovat ve speciálních programech, aby mohly vzniknout krásně barevné obrázky, podobné těm, které můžete znát například i z obálek astronomických časopisů a knih.  

✨Nefotíme ale jen astrofotky. To už je totiž docela pokročilý level a než se do toho člověk pustí, měl by se nejdřív s foťákem naučit zacházet při obyčejném focení. Proto děti v průběhu tábora fotí i „normální“ fotky. Ve dne, v noci, hrají si s nastavováním parametrů jako clony a expozice, vymýšlejí zajímavé kompozice a experimenty se světlem a poznávají, co který fotoaparát umí.  

✨Kromě samotného pozorování a focení se na táboře věnujeme i vědeckému měření. Několik ze zkušenějších účastníků má možnost se zapojit do odborné skupiny zabývající se fotometrií proměnných hvězd – tedy takových hvězd, které v čase mění svou jasnost/svítivost. V této skupině se převážně zaměřujeme na tzv. krátko-periodické zákrytové dvojhvězdy, což jsou systémy dvou hvězd, které krouží kolem společného těžiště, a při každém cyklu se tak navzájem překryjí. Tím dojde k poklesu jasu celého systému.  

Děti přes dalekohled pomocí vysoce citlivých CMOS kamer vytvářejí série fotografií právě takových systémů a sledují, jak se v průběhu času jasnost mění. Učíme je, jak pracovat s katalogem proměnných hvězd, jak správně ustavit dalekohled, jak pořídit série fotografií včetně kalibračních fotografií (tzv. dark a flat frames), a nakonec, jak tyto fotografie správně fotometricky vyhodnotit a zjistit z nich důležité astrofyzikální parametry proměnných hvězd. Získaná data od dětí jsou většinou na tak vysoké úrovni, že jsou publikována a zveřejněna na webovém portále, který taková data sbírá a shromažďuje z celého světa. 

✨Dalším z odborných témat, kterým se na táboře děti mají možnost věnovat, je radioastronomie. V polních podmínkách tábora může být něco takového trochu oříšek, pojďme se ale podívat na to, jak postupujeme! 

Nejprve si musíme postavit základnu, tedy stan, do kterého dáme veškerou elektroniku, a antény, které jsou našimi hlavními pozorovacími nástroji. Na táboře jsme zatím stavěli jen tři typy antén. 

První námi stavěná anténa, je standardní dipólová anténa, kterou máme na zachytávání signálů z atmosféry jiných planet a ze Slunce (jedná se o anténu z projektu JOVE). 

Druhá – z loňského roku již postavená – anténa slouží k zachytávání obrazů z meteorologických družic, posílajících k nám obrazy Země z vesmíru, doplněné o data o teplotách, dešti, oblačnosti a větru. Můžeme si tak zobrazit například momentální stav teploty mraků v Evropě.  

Třetí anténou, kterou jsme zatím nepoužili z technických důvodů, je anténa zachytávající signál atomů vodíku. Díky ní bychom měli být schopní například naměřit přechod černé díry ze středu naší galaxie. Doufáme, že letos se nám ji podaří zprovoznit v plné kráse a naměříme astronomicky velmi zajímavá data.  

Stavění antén a příslušenství nějaký čas zabere a když je hotovo, tak už jen měříme a měříme a doufáme ve skvělý úlovek. Obecně se radioastronomie týká dost bastlení a počítačové práce, ale výsledek pak stojí za to. 

✨Praxe v pozorování, focení a měření je důležitá, ale bez teorie by to taky nešlo. Proto si o astronomii, fyzice, kosmonautice a dalších příbuzných oborech i povídáme – každé ráno se děti rozdělí do skupinek podle věku a témat a začíná přednáška! Planety, hvězdy, počasí, rakety, černé díry, teorie relativity nebo třeba mimozemský život… Témat za tábor zvládneme probrat fakt hodně, každý podle toho, co ho baví. 

Občas si u toho hrajeme s lasery, někdy možná vybouchne dusíková bomba, nuda to není! A nikdy na to nejsme úplně sami, každý rok si totiž zveme odborníky z různých oborů, aby nám povyprávěli o tom, na co my už nestačíme.  

✨Je náš tábor jen a pouze o astronomii, přednáškách a pozorování? Určitě ne!  

Samozřejmě to je jedna z těch důležitých součástí, ale rozhodně neplatí to, že bychom dva týdny nedělali nic jiného. Každý tábor má i svou vlastní celotáborovou hru, třeba na motivy Pána prstenů, Hvězdné brány, nebo ve steampunkovém stylu. A letos dokonce budeme cestovat časem! 

Každý den hrajeme spoustu týmových i individuálních her a účastníci mají i prostor pro nějaké to kreativní vyžití.  

Rozhodně neplatí, že bychom byli tábor jen pro samé vědátory, to vůbec. Dokonce o astronomii nemusíte vědět vůbec nic! Od toho jsme tady my, abychom vás to naučili.  

✨ Veškeré informace o aktuálním táboře najdete na našem táborovém webu, včetně blogu a fotek z minulých ročníků. V současné době tam najdete také přihlášku k letošnímu ročníku.