Pozorování pro veřejnost

Jihlavská astronomická společnost pro zájemce o astronomii pořádá pravidelná pozorování oblohy pomocí astronomických dalekohledů. U každého veřejného pozorování je přítomen lektor Jihlavské astronomické společnosti, který poskytuje odborný výklad.

Pozorování probíhají po setmění (začátek programu se řídí roční dobou, viz rozpis níže) na bráně Matky Boží v Jihlavě. Pozorování je možné pouze při jasné obloze. Při nepřízni počasí je pozorování zrušeno.

Pozorovatelna na bráně Matky Boží (vchod z ulice Věžní č. 1 – vchod přes Turistické informační centrum) je pro příchozí otevřena vždy deset minut před a deset minut po výše uvedeném čase. Později po začátku pozorování je vchod na pozorovatelnu uzavřen.

GPS: 49.3947528N, 15.5871142E

Pokud se chystáte na večerní pozorování s Jihlavskou astronomickou společností, velice nedoporučujeme termíny v období úplňku (tj. cca dva dny před až dva dny po úplňku). Ačkoliv některá naše pozorování na tyto termíny mohou vycházet, v tomto období je kvůli intenzivnímu svitu Měsíce mnoho objektů vzdáleného vesmíru pozorovatelných jen velice obtížně, resp. mnohé jsou zcela nepozorovatelné.

Aktuální termíny veřejných pozorování