přednáška: Kosmický teleskop Jamese Webba: Vlajková loď astronomie tohoto desetiletí

Kosmický dalekohled Jamese Webba představuje naprostou špičku v oboru kosmických observatoří. Právě kvůli své výjimečnosti a pokročilým systémům se jeho start mnohokrát odložil a také výrazně prodražil. Čekání se ale vyplatilo. 25. prosince 2021 se do kosmického prostoru dostal nejsložitější a také nejdražší projekt v dějinách kosmonautiky. Astronomové se již nemohou dočkat jeho přelomových objevů.

Dušan Majer je český odborník na kosmonautiku. Je šéfredaktorem úspěšného českého blogu o kosmonautice a autorem pořadů Vesmírné výzvy a Dobývání vesmíru, které vycházely na internetové televizi Stream.cz. V současnosti působí na internetové televizi. Za svoji činnost obdržel několikrát cenu Akademie věd České republiky za popularizaci vědy.

Ing. Petr Dvořák, Ph.D. je vědecký pracovník a vysokoškolský pedagog působící ve Středoevropském technologickém institutu CEITEC a na FSI Vysokého učení technického v Brně. Vedle výzkumu v oblasti nanotechnologií se věnuje popularizaci přírodních věd, zejména pak astronomie a astrofyziky. Petr Dvořák je členem Jihlavské astronomické společnosti a České astronomické společnosti.

Při zhoršení epidemické situace bude přednáška přesunuta do online režimu.

Datum

23.02.2022
Expired!

Čas

17:00 - 19:00

Umístění

Muzeum Vysočiny Jihlava / Malovaný sál
Masarykovo náměstí 55, Jihlava