Archiv přednášek 2024

Astronomické úkazy v roce 2024 – RNDr. Jakub Hraníček, Ph.D.

Tradiční lednová přednáška bude zaměřena na řádné i mimořádné astronomické úkazy, které se odehrají v roce 2023 především na noční hvězdné obloze. Za využití počítačového planetária zrychleně procestujeme noční oblohu od jara až do zimy a některé astronomické úkazy si přiblížíme přímo v přednáškovém sále. Při cestě časem si na noční obloze postupně všimneme planet a jejich uskupení, našeho souseda Měsíce i Slunce. Řekneme si také něco o viditelnosti meteorických rojů či nadcházejících zatměních Měsíce či Slunce. Nezapomeneme zmínit ani nejdůležitější souhvězdí, mlhoviny, hvězdokupy nebo cizí galaxie.

Videozáznam z přednášky

Černé díry: Až na samotný horizont znalostí – Ing. Petr Dvořák, Ph.D.

Černé díry jsou vesmírné objekty ohraničené tzv. horizontem událostí, který odděluje náš svět od světa pod tímto horizontem. I přes to, že se žádná informace nedokáže dostat ven zpod horizontu událostí, máme velmi dobrou teoretickou představu, jak to pod tímto horizontem i v jeho blízkém okolí vypadá.

Videozáznam z přednášky

Cesta k řeči obecné teorie relativity – Jan Červeňan

Vstupte do fascinujícího světa, kde se běžná pravidla geometrie mění a otevírají cestu k neuvěřitelným objevům. Pamatujete si něco ze základoškolské geometrie? Ať už ano nebo ne, možná by Vás mohlo zajímat, jak lze její obsah postavit na hlavu. V historii stačila jedna jednoduchá otázka aby postupně přišel objev nových exotických světů, ve kterých se známá pravidla snadno pokroutí. Společně nahlédneme pod pokličku dvou neeuklidovských geometrií – hyperbolické a eliptické. Objevíme, že se rovnoběžky mohou protnout nebo že ne každý trojúhelník má součet vnitřních úhlů 180°. Povíme si, co znamená rovný a křivý povrch a co je to přímka. Zjistíme, jak tyto a další zdánlivě abstraktní koncepty ovlivňují reálný svět, jakou roli tyto neobvyklé geometrie hrají ve světě fyziky a že jsou zásadní pro popis obecné teorie relativity a tajemství vesmíru.

Videozáznam z přednášky

Starbase a Starship na vlastní kůži – Michal Přibyl

První člověk, který se projde po jiné planetě, dost možná jednou odstartuje z tohoto místa,“ prohlásil Elon Musk o základně Starbase, kde se nyní sestavují, testují a odkud startují obří rakety Starship. V současné době je jeho kosmodrom až neuvěřitelně přístupný a člověk se dostane doslova „na dotek“ k raketám, rampám i montážním halám. Pojďte s námi navštívit tuto základnu, kde se před našima očima rodí budoucnost.

Videozáznam z přednášky