Archiv přednášek 2023

Astronomické úkazy v roce 2023 – RNDr. Jakub Hraníček, Ph.D.

Tradiční lednová přednáška bude zaměřena na řádné i mimořádné astronomické úkazy, které se odehrají v roce 2023 především na noční hvězdné obloze. Za využití počítačového planetária zrychleně procestujeme noční oblohu od jara až do zimy a některé astronomické úkazy si přiblížíme přímo v přednáškovém sále. Při cestě časem si na noční obloze postupně všimneme planet a jejich uskupení, našeho souseda Měsíce i Slunce. Řekneme si také něco o viditelnosti meteorických rojů či nadcházejících zatměních Měsíce či Slunce. Nezapomeneme zmínit ani nejdůležitější souhvězdí, mlhoviny, hvězdokupy nebo cizí galaxie.

Videozáznam z přednášky

Je Slunce pro Zemi matkou nebo macechou? – doc. Mgr. Michal Švanda, Ph.D.

Nečekejte žádnou ezoteriku: V přednášce se budeme zabývat fyzikálními vlivy Slunce na meziplanetární prostor se speciálním důrazem na Zemi. Představíme si Slunce jako kosmické těleso, zajímat nás ale bude zejména problematika tzv. kosmického počasí. V závěru se dotkneme i aktuálních výsledků o možných vlivech Slunce na pozemní technologie v kontextu České republiky.

Videozáznam z přednášky

Průvodce po Galaktickém centru – RNDr. Soňa Ehlerová, Ph.D.

Centrální oblast galaxií se dá s trochou nadsázky přirovnat k hlavnímu městu země. Všechno je tam trochu větší a lidnatější a výstavnější – v případě galaxií hustější, zářivější a extrémnější – a prostě trochu jiné než jinde.

Videozáznam z přednášky

Super Heavy a Starship – duo (nejen) pro kolonizaci Marsu – Dušan Majer

Firma SpaceX dlouhodobě usiluje o kolonizaci Marsu. Po několika letech postupných úprav vykrystalizoval návrh podoby nosné rakety Super Heavy a kosmické lodi Starship, které mají tento cíl uskutečnit. Cesta to sice bude ještě dlouhá a těžká, ale první testovací prototypy se už staví a v nejbližších letech se máme rozhodně na co těšit. Přednáška provede posluchače postupným vývojem, aktuálním stavem a plány do budoucna. Řeč bude i o dalších možnostech využití tohoto plně znovupoužitelného systému.

Videozáznam z přednášky

Ze života hvězd (ne těch šoubyznysových) – Ing. Petr Dvořák, Ph.D.

Život hvězd (těch nebeských) bývá z pohledu lidského života velmi dlouhý a na první pohled i stereotypní. V populárně-vědecké přednášce si však ukážeme, že život (nebeských) hvězd může být leckdy mnohem více dramatický něž život hvězd šoubyznysových.

Videozáznam z přednášky

Mayská říše, mayský kalendář a záznamy astronomických pozorování – Ing. Jan Vondrák, DrSc., dr.h.c.

Na území dnešního Mexika, Guatemaly, Belize, severozápadního Salvadoru a západního Hondurasu se v průběhu tisíciletí formovaly významné indiánské kultury. Mezi nimi vyniká zejména kultura mayská. Její vývoj od prostých vesnic až po velkolepá chrámová města probíhal obdobně jako u jiných indiánských kultur Mexika. Od nich se však liší především v oblasti duchovní kultury, ve které Mayové dosáhli úrovně, jež překonala jejich jednoduché technologické možnosti. Mayové vytvořili systém hieroglyfického písma a složitého kalendáře. Vynikající jsou také výsledky jejich astronomických pozorování, případně výpočtů, týkajících se sledování průběhu tropického roku, stanovení délek synodických oběhů všech viditelných planet, určení dob jejich vzájemných poloh a konjunkcí, maximálních elongací Merkuru a zatmění Slunce. Přednáška bude věnována právě mayskému kalendářnímu systému, odvození vztahu mezi mayským a naším datováním a hlavně mayským záznamům astronomických pozorování, která jsme k tomuto účelu v průběhu uplynulých desetiletí využili. Jako zdroj těchto informací jsme použili Drážďanský kodex, jeden z pouhých čtyř zachovaných mayských písemných památek. Ten právě obsahuje nečekaně velké množství těchto záznamů a stále nové a nové v něm objevujeme. Přednáška je věnována zesnulému Ing. Bohumilu Bőhmovi, který stál u zrodu těchto studií od samého počátku a z jehož zachovaných poznámek stále čerpáme.

Videozáznam z přednášky

Tajemství mikrosvěta aneb kvantová fyzika pro začátečníky – Ing. Petr Dvořák, Ph.D.

Mikrosvět se od makrosvěta, na který jsme běžně zvyklí, podstatně liší a v něm nás naše představy a zkušenosti mohou zavádět do slepých uliček. Pojďme si spolu proto představit neskutečně zajímavý příběh kvantové fyziky, která se snažila vysvětlit a popsat záhady mikrosvěta. V přednášce si laicky vysvětlíme i pojmy, které se často používají běžném životě, jako například Schrödingerova kočka či relace neurčitosti, ale ne vždy jsou správně chápány z hlediska kvantové fyziky.

Videozáznam z přednášky

Kterak nás sežere čínský kosmický drak – Ing. Tomáš Přibyl

Před koncem dekády se projdou čínští kosmonauti po Měsíci a krátce poté přiveze automatická sonda vzorky hornin z Marsu. K tomu vlastní orbitální stanice, raketoplán nebo plán na výstavbu lunární základny. Před startem má velký kosmický teleskop, sondy k asteroidům, kometám nebo mimo hranice Sluneční soustavy. A jako třešnička navíc řada komerčních firem, které vyvíjí vlastní rakety, družice a další techniku či služby. To vše a ještě mnohem více je dnešní kosmonautika v Čínské lidové republice.

Videozáznam z přednášky