Archiv přednášek 2018

Videoarchiv přednášek pořádaných Jihlavskou astronomickou společností, Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti a Muzeem Vysočiny Jihlava.

Astronomické úkazy v roce 2018

RNDr. Jakub Hraníček, Ph.D. z České astronomické společnosti a Astronomického klubu Pelhřimov
pátek, 19. ledna 2018, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Tradiční lednová přednáška bude letos pojata trochu netradičně. V přednášce nebude chybět povídání o viditelnosti jednotlivých planet během roku a o jejich vzájemných sblíženích. Řekneme si něco o viditelnosti meteorických rojů či nadcházejících zatměních Měsíce či Slunce. Netradičně si však letos budeme vyprávět o zimní obloze – o souhvězdích, které ji zdobí, a o vzdálených objektech, které se na ní skrývají. Řeč bude tedy o mlhovinách, hvězdokupách, vícenásobných hvězdných systémech a o cizích galaxiích.

Videozáznam a fotogalerie z přednášky

Gravitační vlny: třetí okno do vesmíru dokořán

Ing. Petr Dvořák z Vysokého učení technického v Brně a z Jihlavské astronomické společnosti
čtvrtek, 15. února 2018, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Předpověď Alberta Einsteina o existenci gravitačních vln je víc než sto let starou teorií, avšak první přímá experimentální detekce těchto vln se podařila teprve na konci roku 2015. Pojďme se podívat, jak princip detekce gravitačních vln funguje a také na převratné objevy, které se díky experimentálnímu potvrzení existence gravitačních vln v poslední době odehrály. Ukážeme si, že gravitační vlny pro nás představují nový způsob poznávaní vesmíru, díky čemuž jsme mohli jen v posledním roce zaznamenat hned několik takříkajíc revolučních astronomických objevů.

Videozáznam a fotogalerie z přednášky

Kosmonauti s čenichem, ocasem, krunýřem, ploutvemi, osmi nohama… Aneb na počátku byla Lajka

Ing. Tomáš Přibyl, publicista
čtvrtek, 22. března 2018, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Zvířata, která se od počátku kosmické éry lidstva vydala do vesmíru, by dokázala vytvořit solidní Noemovu archu. Některá se stala všeobecně známými, jiná v tichosti položila svůj život na oltář vědy. Na konci minulého roku jsme oslavili 60. výročí letu prvního živého tvora – psa Lajky – do vesmíru v družici Sputnik 2. Při této příležitosti si připomeneme pestrou historii kosmických letů „němých tváří“.

Videozáznam a fotogalerie z přednášky

Cestou necestou za úplným zatměním Slunce

Mgr. Jana Hoderová Ph.D. z Matematického ústavu Vysokého učení technického v Brně
čtvrtek, 5. dubna 2018, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Jedinečný přírodní úkaz odpradávna přitahuje pozornost lidí a v posledních letech přinášejí velmi zajímavé výsledky pozorování astrofyziků, kteří své síly spojili s matematiky. Na území ČR se úplného zatmění Slunce dočkáme až v roce 2135, ale například v roce 2017 přešel pás totality přes území USA, což byla velká příležitost pro každého. Povíme si o tom, co všechno jsou vědci ochotní udělat pro získání potřebných dat, že ani cesta na koních do hor je nezastaví a ukážeme si, že za jediným výsledným složeným obrazem sluneční koróny je ukryto obrovské množství mravenčí práce a dlouholetých zkušeností.r, padající kamení!

Videozáznam a fotogalerie z přednášky

Pozor, padající kamení! (Science Café)

Mgr. Petr Scheirich Ph.D. z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky
úterý, 22. května 2018, 18:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Kde se berou blízkozemní planetky a jaké nebezpečí nám od nich hrozí? Jak se objevují a jak se počítají jejich dráhy? Jaká je pravděpodobnost srážky Země s takovým nebezpečným tělesem a co by to pro život na Zemi i Zemi samotnou znamenalo? Jak se jim můžeme bránit?

Videozáznam a fotogalerie z přednášky

Maroko: realita a fata morgána

Ing. Jan Kalný, Ing. Petr Dvořák a další z Jihlavské astronomické společnosti
čtvrtek, 7. června 2018, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Pojďte se s námi nechat okouzlit touto rozmanitou a fascinující zemí plnou barev. Navštívíme spolu královská města, zachovalé arabské medíny a kasby, ruiny římského města Volubilis, dechberoucí vodopády Uzúd, ponoříme se do saharských dun, ne-cháme se unést okouzlujícím východem slunce nad pouští a pokusíme se zdolat nejvyšší vrchol celé severní Afriky Džabal Tubkal. Krom přírodních krás expedice za taji severní Afriky přináší i svědectví o celé řadě zajímavých fyzikálních jevů.

Videozáznam a fotogalerie z přednášky

Nástupce Mezinárodní kosmické stanice (ISS) u Měsíce

Dušan Majer, publicista, odborník na kosmonautiku a šéfredaktor Kosmonautix.cz
čtvrtek, 13. září 2018, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Mezinárodní vesmírná stanice nám výrazně rozšířila obzory, ale nebude tu věčně. Mezinárodní partneři se proto již začínají zamýšlet nad jejím nástupcem, který by měl vyrůst v blízkosti Měsíce. Tato stanice by nám měla pomoci připravit se na let k Marsu.

Videozáznam a fotogalerie z přednášky

Radioastronomie: objevování neviditelného vesmíru

Ing. Jiří Hladký, Jihlavská astronomická společnost
čtvrtek, 18. října 2018, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Přednáška se zabývá historií radioastronomie v souvislosti s objevem elektromagnetických vln v 19. století, rozvojem rádiové komunikace v průběhu 1. poloviny 20. století, kdy se objevují první pokusy o příjem rádiových vln z vesmíru, přes bouřlivý rozvoj radioastronomie v období po 2. světové válce až po současnost. Posluchači se seznámí s osobnostmi, které měly největší vliv na rozvoj radioastronomie, se zásadními objevy, kterými se radioastronomie podílí na rozšiřování našich znalostí o vesmíru a také s přístroji a metodami zpracování dat používanými v radioastronomii.
Jiří Hladký je konstruktér astronomických přístrojů a dlouhodobě se věnuje elektrotechnice.

Videozáznam a fotogalerie z přednášky

Moderní astronomické observatoře nejen v Chile (Týden vědy a techniky 2018)

Dr. Petr Kabáth, Astronomický ústav Akademie věd ČR
pátek, 9. listopadu 2018, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Česká republika je od roku 2007 členem Evropské jižní observatoře (ESO). Díky tomu mohou čeští astronomové využívat nejmodernější dalekohledy světa, které se nacházejí v nejsušší poušti světa Atakamě. Jaké přístroje se nachází na Cerro Paranal, jak fungují a co objevují? Jak se žije astronomům, kteří s těmito přístroji pozorují a případně jak dostat práci v ESO? Na to se pokusíme odpovědět v tomto neformálním povídání.

Přednáška proběhne v rámci jihlavského programu Týdne vědy a techniky.

Videozáznam a fotogalerie z přednášky

Pravda je tam venku aneb Hledání pravdy o mimozemské životě

Bc. Miloš Podařil, Jihlavská astronomická společnost a Česká astronomická společnost
čtvrtek, 22. listopadu 2018, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Jak lidé hledali „pravdu“ o možnosti existence mimozemského života v minulosti? A jak ji hledají dnes? Čemu všemu jsme schopni uvěřit? A jaké neuvěřitelné metody používají vědci? Je vůbec možné v současnosti objevit mimozemský život? A může být něco pravdy na tzv. konspiračních teoriích? Kde končí realita a kde začíná fikce? Pravda je tam venku …

V úvodu přednášky bude neformálně zahájena výstava Hvězdné nebe nad námi krátkým happeningem Patnáct let pod oblohou s Jihlavskou astronomickou společností.

Miloš Podařil je předsedou Jihlavské astronomické společnosti také působí ve Výkonném výboru České astronomické společnosti. Zabývá se zejména popularizací astronomie.

Videozáznam a fotogalerie z přednášky

Nové záludné otázky z astronomie

prof. RNDr. Zdeněk Mikulášek, CSc., Masarykova Univerzita
čtvrtek, 13. prosince 2018, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Proč je nejtepleji, když je Slunce plné skvrn? Jsou hnědí trpaslíci hnědí? A konečně: Kolik nov má jedna kilonova? Přednáška uvádí nově vydanou knihu prof. Mikuláška Nové záludné otázky z astronomie.

prof. Zdeněk Mikulášek působí na Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Mezi jeho hlavními obory patří fotometrie a spektra proměnných hvězd a studium atmosférické extinkce. Prof. Mikulášek též patří mezi přední české pedagogy a popularizátory astronomie a astrofyziky.

Videozáznam a fotogalerie z přednášky

Experimentální kosmologie aneb šokující pravda o Vesmíru

Ing. Petr Dvořák, Ph.D., Středoevropský technologický institut CEITEC
čtvrtek, 27. prosince 2018, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Kosmologie byla dříve výhradně teoretickou disciplínou popisující náš Vesmír. S rozvojem moderních měřících metod jsme však odhalili velké množství až šokujících informací o našem Vesmíru, ve kterém žijeme a který se snažíme přirozeně pochopit. Přednáška shrnuje nejnovější experimentální výsledky a důkazy o tom, jaký ve skutečnosti náš Vesmír je. Přednáška je pojatá z astrofyzikálního pohledu, výsledky i teorie jsou však podány populární formou, která je zaměřena zejména na laickou veřejnost.

Videozáznam a fotogalerie z přednášky