Tyto webové stránky používají soubory cookies, abychom vám mohli poskytnout co nejlepší uživatelský zážitek. Informace o souborech cookie se ukládají ve vašem prohlížeči a plní funkce, jako je rozpoznání, když se na naše webové stránky vrátíte, a pomáhají našemu týmu pochopit, které části webových stránek považujete za nejzajímavější a nejužitečnější.
Archiv přednášek 2017
Videoarchiv přednášek pořádaných Jihlavskou astronomickou společností, Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti a Muzeem Vysočiny Jihlava.
Astronomické úkazy v roce 2017
RNDr. Jakub Hraníček, Ph.D. z České astronomické společnosti a Astronomického klubu Pelhřimov
pátek, 20. ledna 2017, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava
Tradiční lednová přednáška bude věnována zajímavým astronomickým úkazům v roce 2017, letos zejména trojici planet Merkur, Venuše a Jupiter. Podobně jako v minulém roce i letos bude pro obyvatele ČR tento rok chudý na sluneční i měsíční zatmění. Proto se během přednášky zaměříme právě na viditelnost a pozorování uvedených planet, povíme si něco o vzájemných setkáních planet (konjunkcích) a nastíníme další astronomické zajímavosti roku 2017. Součástí přednášky bude taktéž přehled nejznámějších souhvězdí jednotlivých ročních období včetně zajímavých objektů k pozorování malým dalekohledem.
Videozáznam a fotogalerie z přednášky
Černé díry: brány k poznání našeho vesmíru
Ing. Petr Dvořák z Vysokého učení technického v Brně
čtvrtek, 9. února 2017, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava
Objev a studium černých děr znamenal revoluci v teoretické astrofyzice minulého století, avšak pro laickou veřejnost jsou černé díry stále zahaleny rouškou tajemství. Černé díry se mimo to staly i významným nástrojem pro experimentální pozorování dalekého vesmíru, tzv. gravitační čočky. Pojďme se společně vydat na fascinující cestu poznání o těchto tajuplných objektech vesmíru: od jejich samotné teoretické předpovědi až po dnešní poznatky například z detekce gravitačních vln objevených teprve v minulém roce.
Videozáznam a fotogalerie z přednášky
Střípky z dějin astronomie III
Ing. Martin Kotěra z Astronomického klubu Pelhřimov
čtvrtek, 9. března 2017, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava
Poslední díl seriálu Střípky z dějin astronomie se věnuje období od vynálezu dalekohledu až do konce 19. století. Krom toho se přednáška zaměří i na významné ženy v astronomii.
Polární záře ve Švédsku
Bc. Mirek Dočekal z Hvězdárny a planetária v Brně a z Jihlavské astronomické společnosti
čtvrtek, 20. dubna 2017, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava
Tmou nekonečně dlouhých a strašidelně mrazivých zimních nocí severního Švédska prosvěcuje velkolepé a dechberoucí světelné divadlo. Uklidňující doklad toho, že Slunce stále existuje, stále svítí a i nejdelší a nejkrásnější noc jednou skončí.
Astronomicko-cestopisná přednáška o expedici do Skandinávie za pozorováním polárních září.
Videozáznam a fotogalerie z přednášky
Odhalené záhady měsíční astronomie aneb Kachny na Měsíci

Bc. Miloš Podařil z České astronomické společnosti a Jihlavské astronomické společnosti
čtvrtek, 15. 6. 2017, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava
O Měsíci mezi lidmi i ve 21. století koluje celá řad polopravd nebo dokonce i úplných nepravd. Současná věda přitom mnohé z tzv. záhad již dokáže obstojně vysvětlit. Přednáška poodhaluje historii a zákulisí některých “měsíčních” omylů, mystifikací a konspiračních teorií.
Videozáznam a fotogalerie z přednášky
Budoucnost americké pilotované kosmonautiky
Dušan Majer, publicista a šéfredaktor Kosmonautix.cz.
čtvrtek, 14. září 2017, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava
Kam míří NASA po vyřazení raketoplánů? Co nám umožní nové výkonné rakety SLS a kosmické lodi Orion? Zamíříme k Měsíci, na asteroidy a jednou třeba i k Marsu.
Videozáznam a fotogalerie z přednášky
Byl velký třesk?
prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., Českého vysokého učení technického v Praze
pátek, 6. 10. 2017, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava
Na počátku byl vesmír nepochybně hustý a velmi horký. Mnozí žijí v představě, že vesmír vznikl obří explozí z nekonečně malého bodu s nekonečnou teplotou a hustotou. Taková představa ale nesouhlasí s našimi základními fyzikálními znalostmi. Co tedy bylo na počátku? A můžeme naše představy vůbec ověřovat?
Videozáznam a fotogalerie z přednášky
Střípky z dějin astronomie: 20. století
Ing. Martin Kotěra, Astronomický klub Pelhřimov
čtvrtek, 16. listopad 2017, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava
Poslední díl přednášky o významných objevech a osobnostech astronomie, který se bude věnovat zejména 20. století. Pro astronomy se otevřela nová okna do vesmíru díky pokrokům v radiotechnice, výpočetní technice a kosmonautice. Pro jejich potřeby jsou konstruovány stále složitější přístroje představující vrchol techniky. Profesionální astronomové již nemusí trávit noci u dalekohledu. Některé astronomické objevy nalézají praktické využití.
Přednáška proběhne u příležitosti 100. výročí vzniku České astronomické společnosti.
Kvantová fyzika pomalu, ale radostně
prof. RNDr. Jiří Spousta, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně
čtvrtek, 7. prosince 2017, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava
První polovina 20. století byla z hlediska fyziky zlatým věkem pro dvě fascinující teorie. Tou první byla Einsteinova teorie obecné relativity, která dala zcela nový pohled na teorii gravitace. Druhá přelomová teorie z vědeckého hlediska slavila ještě větší úspěchy, a to hlavně pro svou dokonalou schodu teorie a experimentu. Touto druhou teorií byla Kvantová fyzika, která popisuje celý mikrosvět a svět atomů včetně moderních nanotechnologií.