Fyzikální kouzla v Jihlavě

Od 22. do 26. března 2011 v Jihlavě probíhá unikátní projekt Fyzikální kouzla a nanotechnologie (pořádal Naturtech ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a Muzeem Vysočiny Jihlava). Návštěvníci akce měli unikátní možnost osobně se setkat s vědci z Vysokého učení technického a Masarykovy univerzity v Brně.

Program akce:

22. 3. 2011, 16:00 hod.: Matematika ve službách sluneční fyziky (prof. Miloslav Druckmüller, CSc., VUT): Moderní matematické modely umožňují nahlédnout do fascinující sluneční koróny a plní tak staletí trvající sen fyziků.

23. 3. 2011, 17:00 hod.: Nanotechnologie, vesmír na špičce jehly (Ing. Radek Kalousek, Ph.D. a Ing. Stanislav Průša, Ph.D., VUT): Fyzikální zákony, které na nás v každodenním světě působí, přestávají být ve světě NANO důležité. Do popředí vstupují nové principy a začínají se dít podivuhodné věci. Moderní metody výroby systémů s nanometrovými rozměry a jejich analýzy. Přednáška je doplněna o praktickou demonstraci měření pomocí AFM mikroskopu.

24. 3. 2011, 17:00 hod.: Lidské tělo ve vesmíru (doc. RNDr. Zdeněk Bochníček, Dr., MU): Dva nekonečně zajímavé světy, které odděluje lidská kůže.

24. 3. 2011, 19:00 hod.: Fyzikální kavárna (doc. RNDr. Zdeněk Bochníček, Dr., MU): Skládá se ze dvou krátkých vystoupení a návazné chaotické diskuse. Oblíbený pořad Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.

25. 3. 2011, 19:00 hod., Vznik všeho (Bc. Petr Dvořák, VUT): Je vesmír konečný, nebo bez hranic? Má počátek, nebo je tu věčně? Tyto ale i jiné otázky si lidé kladou od nepaměti. S pomocí nejmodernější techniky si můžeme najít některé odpovědi. Jedná se o vědecko-populární přednášku o dnešních poznatcích vzniku Všeho.

26. 3. 2011: Fyzikální duet: Finále celonárodní soutěže Fyzikální duet. Soutěž dvojčlenných týmů z řad studentů základních a středních škol zaměřená na experimentování nad zajímavými tématy.