Kalendář akcí

Promítání filmu: Hledání ztracené tmy

Datum konání akce: 15.11.2019 ( 17:00 )
Místo / lokalita: Muzeum Vysočiny Jihlava

Promítání studentského dokumentárního filmu s úvodem a diskusí s Tomášem Koskem, spoluautorem filmu

pátek, 15. listopadu 2019, 17:00 hod.

Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Světelný smog nás připravuje nejen o krásnou podívanou, ale i o zdraví. Trpí také příroda…

Dokument pojednává o aktuální problematice světelného smogu v České republice a okolí. Ve filmu o tématu hovoří odborník na světelné znečištění a ochranu nočního životního prostředí Pavel Suchan, známý astrofotograf Petr Horálek a senátor Parlamentu České republiky Jiří Dušek. Film nabízí nový pohled na aktuální situaci a ukazuje, jak to vypadá na místech, kde je obloha ještě tmavá.

Projekce filmu proběhne v rámci Týdne vědy a techniky.

Přednáška: New Horizons - Pluto a Ultima Thule

Datum konání akce: 28.11.2019 ( 17:00 )
Místo / lokalita: Muzeum Vysočiny Jihlava

Přednáší prof. RNDr. Miloslav Druckmüller, CSc. z Vysokého učení technického v Brně

čtvrtek, 28. listopadu 2019, 17:00 hod.

Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Přednáška líčí fascinující desetiletou cestu sondy New Horizons k Plutu a ukáže vám úžasný svět vzdálený od nás čtyři a půl světelné hodiny. Dozvíte se i o smutném osudu planety Pluto. Dále se podíváme na malou planetku Ultima Thule, která je a na dlouhou dobu určitě bude nejvzdálenějším tělesem, které bylo detailně prozkoumáno kosmickou sodou.

prof. Miloslav Druckmüller je český matematik, vedoucí Odboru počítačové grafiky a geometrie Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Věnuje se matematickému zpracování digitálních fotografií a celosvětově proslul zejména fotografiemi sluneční koróny při úplných zatměních Slunce, které sám pořizuje speciální technikou během astrofotografických expedicí.

Přednáška: Hudba sfér

Datum konání akce: 12.12.2019 ( 17:00 )
Místo / lokalita: Muzeum Vysočiny Jihlava

Přednáší Mgr. Jakub Rozehnal, ředitel Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy

čtvrtek, 12. prosince 2019, 17:00 hod.

Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Jedním ze zdrojů informací o vesmíru, který nás obklopuje, mohou být zvukové vlny. Vesmírné zvuky bývají v našich představách záhadné možná i trochu strašidelné. Vydávají však kosmická tělesa, jakou jsou hvězdy, planety či galaxie nějaké skutečné zvuky? A pokud ano, jak je můžeme uslyšet? Jsou tyto zvuky stejně tajemné jako vesmírné objekty, které je vydávají?

Mgr. Jakub Rozehnal je ředitelem Hvězdárny a planetária hlavního města Prahy a prezidentem družení Aldebaran Group for Astrophysics. Dlouhodobě se zabývá popularizací astronomie a astrofyziky. Mezi jeho odborné zájmy patří zejména výzkum extrasolárních planet a migrace planet. Je autorem několika desítek populárních i odborných článků, dlouholetým redaktorem Hvězdářské ročenky a spoluautorem několika astronomických a fyzikálních knih.

Webové stránky vytvořil DUOWEB.cz