16. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě
K 16. Podzimnímu knižnímu veletrhu v Havlíčkově Brodě byla přizvána i Jihlavská astronomická společnost. Připravovali jsme doprovodný program před kulturním domem Ostrov. Pomocí dalekohledů jsme kolemjdoucím ukazovali Slunce a lákali tak do stánku České astronomické společnosti a vydavatelství Aldebaran.
foto: Miloš Podařil, Jan Zahajský (ČAS), SH
komentář










9.2. 2012: Již několik let rengenová observatoř Chandra detekuje každý den gamma záblesky ze supermasivní černé díry nazývané Sagittarius A*, která je ve středu naší Galaxie. Dle nasbíraných dat astronomové usuzují, že tyto záblesky způsobují asteroidy, které jsou pohlcovány touto černou dírou.
24. 1. 2012: Zemi dnes má zasáhnout plasma, která se pohybuje rychlostí 1400 km/s. Sluneční erupce proběhla včera a její snímky zachytila družice SOHO a Proba 2. Neočekává se žádný podstatný účinek na pozemní infrastrukturu, byla pouze omezena činnost některých družic.
14. 1. 2012: Před 270 lety zemřel slavný anglický astronom, který objevil první periodicky vracející se kometu. Byl to Edmunt Halley, který se dále zasloužil o potápěčský zvon nebo o přesnou metodu měření vzdálenosti Země Slunce pomocí přechodu Venuše přes Sluneční disk.
