Zimní program Jihlavské astronomické společnosti

19.12.2017 | Miloš Podařil

Program Jihlavské astronomické společnosti pro období zimy 2017/2018.

Astronomická zima

Astronomická zima začíná zimním slunovratem, kdy se Slunce se promítá nad Obratník Kozoroha (21. 12. 2017, v 17:28 hod.) a končí jarní rovnodenností, kdy se Slunce promítá nad rovník (20. 3. 2018, v 17:15 hod.).

Veřejná pozorování oblohy

Pozorování probíhají každý pátek po set-mění (začátek programu se řídí roční dobou, viz rozpis níže) na bráně Matky Boží v Jihlavě (vchod přes Turistické informační centrum Jihlava, Věžní 4785/1, Jihlava). Pozorování je možné pouze při jasné obloze. Při nepřízni počasí je pozorování zrušeno.

prosinec: začátek od 18:00 hod.
leden: začátek od 18:00 hod.
únor: začátek od 18:00 hod.
březen: začátek od 20:00 hod.

Pozorovatelna na bráně Matky Boží je pro příchozí otevřena vždy deset minut před a deset minut po výše uvedeném čase. Později po začátku pozorování je vchod na pozorovatelnu uzavřen.

Více informací o programu veřejných pozorování oblohy

Přednáška: Astronomické úkazy 2018 

pátek 19. ledna 2018, 17:00 hod., Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Přednáší RNDr. Jakub Hraníček Ph.D. z České astronomické společnosti a z Astronomického klubu Pelhřimov.

Tradiční lednová přednáška bude letos pojata trochu netradičně. V přednášce nebude chybět povídání o viditelnosti jednotlivých planet během roku a o jejich vzájemných sblíženích. Řekneme si něco o viditelnosti meteorických rojů či nadcházejících zatměních Měsíce či Slunce. Netradičně si však letos budeme vyprávět o zimní obloze - o souhvězdích, které ji zdobí, a o vzdálených objektech, které se na ní skrývají. Řeč bude tedy o mlhovinách, hvězdokupách, vícenásobných hvězdných systémech a o cizích galaxiích.

Přednášku spolupořádá Jihlavská astronomická společnosot, Pobočka Vysočina České astronomické společnost a Muzeum Vysočiny Jihlava.

Přednáška: Gravitační vlny: třetí okno do vesmíru dokořán

čtvrtek 15. února 2018, 17:00 hod., Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Předpověď Alberta Einsteina o existenci gravitačních vln je víc než sto let starou teorií, avšak první přímá experimentální detekce těchto vln se podařila teprve na konci roku 2015. Pojďme se podívat, jak princip detekce gravitačních vln funguje a také na převratné objevy, které se díky experimentálnímu potvrzení existence gravitačních vln v poslední době odehrály. Ukážeme si, že gravitační vlny pro nás představují nový způsob poznávaní vesmíru, díky čemuž jsme mohli jen v posledním roce zaznamenat hned několik takříkajíc revolučních astronomických objevů.

Přednášku spolupořádá Jihlavská astronomická společnost, Pobočka Vysočina České astronomické společnost a Muzeum Vysočiny Jihlava.

Přednáška: Kosmonauti s čenichem, ocasem, krunýřem, ploutvemi, osmi nohama... Aneb na počátku byla Lajka

čtvrtek 22. března 2018, 17:00 hod., Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Přednáší publicista Ing. Tomáš Přibyl

Zvířata, která se od počátku kosmické éry lidstva vydala do vesmíru, by dokázala vytvořit solidní Noemovu archu. Některá se stala všeobecně známými, jiná v tichosti položila svůj život na oltář vědy. Na konci minulého roku jsme oslavili 60. výročí letu prvního živého tvora - psa Lajky - do vesmíru v družici Sputnik 2. Při této příležitosti si připomeneme pestrou historii kosmických letů „němých tváří“.

Přednášku spolupořádá Jihlavská astronomická společnost, Pobočka Vysočina České astronomické společnost a Muzeum Vysočiny Jihlava.

Programový newsletter pro zimu 2017/2018 (pdf)


Webové stránky vytvořil DUOWEB.cz