Tisková zpráva: Výstava fotografií Aleše Koláře - Hlavu vzhůru!

12.11.2007 | Miloš Podařil

Jihlavská astronomická společnost a Muzeum Vysočiny Jihlava – pobočka Třešť pořádají výstavu fotografií astronoma Aleše Koláře nazvanou Hlavu vzhůru! Výstava obsahuje téměř čtyři desítky fotografií (o rozměrech 450 x 300 mm) zaměřených na astronomické a meteorologické jevy.

K vidění budou neobvyklé mnohonásobné expozice Měsíce, Slunce, ale i komet, dále pak nejrůznější halové jevy a meteorologické úkazy. Veškeré vystavované fotografie jsou pořízené klasickou fotografickou cestou, nejsou tedy digitálně upravovány. Všechny snímky jsou prodejné.

Výstava bude probíhat v budově třešťského muzea (Schumpeterův dům, Rooseveltova 6, Třešť); zahájena bude ve středu 14. listopadu 2007 a potrvá do 3. února 2008. Pro veřejnost bude otevřena denně mimo pondělí vždy od 9:00 do 12:00 a od 13:00 do 17:00.

Aleš Kolář

Narozen v roce 1974, nyní pracuje jako technik v Ústavu fyziky plazmatu AV ČR, dříve působil jako odborný pracovník pro vědu a výzkum na Astronomickém ústavu AV ČR. Jeho hlavním tématem je fotografie astronomická, v širším kontextu i meteorologická, věnuje se však i horám a přírodě obecně.

Fotografování se věnuje od šestnácti let, zpočátku se zaměřoval na černobílé fotografie, nyní však již převážně přešel na barevné snímky. Zúčastnil se několika expedic za pozorováním úplného zatmění Slunce.

Vystavené snímky byly pořízeny bez filtrů, výjimkou je pouze UV filtr a v případě analemy též ztmavující filtr. Všechny snímky byly pořízeny pouze přímou fotografickou cestou, nebyly tedy nijak elektronikcy upravovány. Fotografie jsou zhotoveny na papír FUJICOLOR PAPER v laboratořích ČTK.


Webové stránky vytvořil DUOWEB.cz