Tisková zpráva: Muzejní a galerijní noc 2012

25.5.2012 | Redakce jiast.cz

Projekt Porta Culturae ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Jihlava a Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě pořádá v pátek 25. května 2012 od 17:00 do 22:00 Muzejní a galerijní noc 2012.

Muzejní a galerijní noc 2012

Letošní Muzejní noc je provázána s právě probíhající výstavou „ Archeologie – historie – periferie“. Živým doplněním této výstavy bude prezentace společnosti Skjaldborg. Milovníci živé historie rekrutovaní z celé republiky předvedou ukázky výzbroje
a výstroje z doby, kdy byla osidlována Českomoravská vrchovina.

Přibyslavský vokálně instrumentální soubor La Via vystoupí s pásmem písní z různých koutů staré Evropy
z období 13. až 17. století doplněným dobovou poezií.

Se známou fotografkou Sárou Saudkovou budeme mít možnost setkat se při komentované prohlídce její v pořadí již čtvrté výstavy v jihlavském muzeu a při následné besedě na muzejních arkádách.

V muzejním „mázhausu“ bude od 17:00 možno vidět ukázky nejen textilních řemesel a návštěvníci si budou moci vyzkoušet různé středověké hry a nechat si vylepšit obličej originálním malováním.

Od 18:00 se v malovaném sále uskuteční přednáška zoologa RNDr. Evžena Kůse „Zázraky přírody. Móda, architektura
a vynálezy v říši zvířat“. Dlouholetý zaměstnanec ZOO Praha dokáže poutavě zprostředkovat nejnovější poznatky o životě zvířat. Široké veřejnosti je znám především díky svému působení v televizi, v rozhlase i jako autor populárně naučných knih a článků.

Do doby středověké kolonizace se přeneseme díky Mgr. Petru Hejhalovi, Ph.D. a jeho zajímavé přednášce s názvem
„Život a smrt velmože v době středověké kolonizace“.

Tradiční hudba různých regionů obohacená o atmosféru jazzu multinárodního seskupení Miss Moravia zazní v němčině, romštině, slovenštině a češtině v Kavárně Muzeum od 21:15.

Oblastní galerie Vysočiny v Jihlavě přispívá k Muzejní a galerijní noci neméně zajímavým programem.

Lákavou nabídkou je jistě i podvečerní či večerní návštěva vyhlídkové věže kostela sv. Jakuba Většího, Domu Gustava Mahlera, jihlavského podzemí a v případě příznivého počasí i pozorování noční oblohy velkými dalekohledy z brány Matky Boží.

Muzejní a galerijní noc 2012 zakončí v 21:30 na Masarykově náměstí ohňová show Společenství ohně a šermu AD INFINITUM z Polné.

A na závěr ještě upozornění – vstup do všech výše zmiňovaných objektů je zdarma!

Dana Oberreiterová, Muzeum Vysočiny Jihlava


Webové stránky vytvořil DUOWEB.cz