Tisková zpráva: 50 let kosmické éry

27.8.2007 | Redakce jiast.cz

Ve druhé polovině roku 2007 uplyne přesně 50 let od startu vůbec první umělé družice Země – Sputnik 1. Jihlavská astronomická společnost u příležitosti tohoto výročí připravila výstavu Padesát let kosmické éry

Návštěvníci výstavy se mohou těšit na dvě desítky velkoformátových plakátů, které budou seznamovat s minulostí, současností i budoucností kosmonautiky. Výstava bude zároveň součástí mezinárodního Světového kosmického týdne. Výstava bude zahájena vernisáží, jejíž součástí bude i přednáška Ing. Tomáše Přibyla nazvaná Úchvatné okamžiky kosmické historie. Bude malou procházkou největších úspěchů a nezdarů světové kosmonautiky za posledních padesát let. Seznámí posluchače s okamžiky, kdy byla světová kosmonautika na titulních stranách novin – ať v dobrém nebo negativním slova smyslu.

Vernisáž výstavy s přednáškou proběhne na bráně Matky Boží v Jihlavě (Věžní 1) v úterý 4. září od 18:00 hod. Výstava bude veřejnosti otevřena 5. – 29. září 2007, vždy v úterý, středu a čtvrtek od 10:00 hod. do 17:00 hod, dále pak v sobotu a neděli od 10:00 hod. do 13:00 hod. a od 14:00 hod. do 18:00 hod. Zájemci si expozici mohou prohlédnout též při pravidelných astronomických pozorováních, která na bráně Matky Boží probíhají vždy v pondělí od 20:30 hod. Pohlídku výstavy lze též domluvit mimo veřejné termíny na adrese info@jiat.cz, nebo na tel.: 728 880 930.

Ing. Tomáš Přibyl (*1975) je český publicista, autor literatury faktu a odborník v oblasti bezpečnosti informačních technologií. Spolupracuje s desítkami organizací, např. s Českou kosmickou kanceláří. Publikoval téměř 3000 článků v novinách a časopisech v Česku i v zahraničí. Za publicistickou a žurnalistickou činnost v oblasti kosmonautiky získal v roce 2002 prestižní Cenu města Brna jako její nejmladší laureát v historii.V roce 1998 absolvoval kosmonautický výcvik v Belgii a Německu v rámci mezinárodního projektu West In Space. Je autorem mnoha knih o kosmonautice (Smrt měla jméno Challenger, Příběh stanice Mir, Den, kdy se nevrátila Columbia aj.). Vlastní největší sbírku podpisů kosmonautů ve střední Evropě.

Výstavu zapůjčila Hvězdárna Prostějov, příspěvková organizace

Miroslav Viktora


Webové stránky vytvořil DUOWEB.cz