Seskupení Merkuru, Marsu, Venuše a Měsíce

12.9.2017 | Miloš Podařil

Planetám se ne nadarmo dříve říkávalo bludné hvězdy. Jejich poloha na obloze se totiž v průběhu času mění. Tu a tam se přitom stane, že některé planety se na obloze sejdou. Jedno takové planetární seskupení nastane v neděli 17. září ráno.

Seskupení planet 27. 9. 2017

Pokud se vyskytujete pod oblohou v období před východem Slunce, patrně Vaší pozornosti neunikla velice jasné planeta Venuše, která už celé léto časně z rána jasně září vysoko nad východním obzorem. Nutno podotknout, že nejlepší pozorovací podmínky pro pozorování Venuše nastaly už na přelomu července a srpna a aktuálně Venuše již pomalu s každým dalším dnem klesá k obzoru, nicméně i tak je na ranní obloze stále prakticky nepřehlédnutelná (v době planetárního seskupení 17. září bude mít Venuše jasnost -3,9 magnitud). Venuši coby jitřenku bude možné (za stále se zhoršujících podmínek) vídat až do poloviny letošního listopadu.

Od poloviny září však Venuše nad ranním východním obzorem už není sama. Společnost jí dělají hned dvě další planety.

6. září 2019 se nad východním obzorem těsně před rozbřeskem začala velice nesměle objevovat planeta Merkur. Pozorovací podmínky Merkuru se velice rychle zlepšovaly a tzv. největší západní elongace Merkuru (tj. situace, kdy se Merkur na ranní obloze dostává do největší úhlové vzdálenosti od Slunce) nastala 12. září. Nyní tedy Merkur, stejně jako Venuše, již opětovně pozvolna klesá zpět k východním obzoru, resp. s každým dalším dnem se objevuje o malý kousek blíž ke Slunci. Průchod maximální elongací však nic neříká o jasnosti planety na obloze. V případě Merkuru například zdánlivá jasnost nadále roste i po průchodu maximální elongací. V době planetárního seskupení 17. září bude jasnost Merkuru asi -0,9 magnitud.

Nejslabší (z hlediska jasnosti) z trojice zářijového planetárního seskupení je planeta Mars. 17. září ráno před východem Slunce ji najdeme jen pouhých 20 obloukových minut severozápadně od planety Merkur. Mars bude dosahovat jasnosti +1,8 magnitud.

Oproti Venuši, která je před rozbřeskem již vysoko nad východním obzorem, bude dvojice Merkuru a Marsu při zářijovém planetárním seskupení výrazně níž nad obzorem. Pro jejich pozorování je proto zapotřebí najít takové místo, odkud bude velice dobrý výhled na severovýchod až jihovýchod.

V čase kolem půl šesté ráno bude možné nad východním obzorem přesně mezi Venuší a těsnou dvojicí Merkur - Mars pozorovat i modrobílou hvězdu Regulus, tedy nejjasnější hvězdu ze souhvězdí Lva.

Celé seskupení v neděli ráno (nad Venuší) doplní ještě uzounký srpek Měsíce, který bude jen tři dny před novem. Za příhodných pozorovacích podmínek bude možné na Měsíci pozorovat i tzv. popelavý svit, což je jev, při kterém lze krom uzounkého měsíčního srpku pozorovat i konturu přímo neosvětlené části měsíčního disku (přímo neosvětlená část Měsíce je vidět díky odrazu slunečního záření od zemské atmosféry).

Jak již bylo zmíněno, ideálním časem pro pozorování planetárního seskupení je ráno v neděli 17. září 2017, přibližně v 5:30 hod. V průběhu následujících dní se budou planety posouvat a vzhled seskupení se výrazně změní.

Například už na konci září Merkur z ranní oblohy zcela zmizí. Naopak Mars bude pozvolna stoupat vzhůru nad obzor a Venuše bude nadále klesat zpět k východnímu obzoru. 5. října se Mars s Venuší dokonce sejdu v jižní části souhvězdí Lva tak těsně, že je bude dělit úhlová vzdálenost jen asi 0,2 obloukového stupně.


Webové stránky vytvořil DUOWEB.cz