Pozvánka na přednášku Petra Dvořáka "Černé díry: Brány k poznání našeho vesmíru"

2.2.2017 | Miloš Podařil

Jihlavská astronomická společnost zve na přednášku Ing. Petra Dvořáka z Vysokého učení technického nazvanou "Černé díry: brány k poznání našeho vesmíru".

Objev a studium černých děr znamenal revoluci v teoretické astrofyzice minulého století, avšak pro laickou veřejnost jsou černé díry stále zahaleny rouškou tajemství. Černé díry se mimo to staly i významným nástrojem pro experimentální pozorování dalekého vesmíru, tzv. gravitační čočky. Pojďme se společně vydat na fascinující cestu poznání o těchto tajuplných objektech vesmíru: od jejich samotné teoretické předpovědi až po dnešní poznatky například z detekce gravitačních vln objevených teprve v minulém roce.

Ing. Petr Dvořák: Černé díry: Brány k poznání našeho vesmíru

Ing. Petr Dvořák dlouhodobě působí v Jihlavské astronomické společnosti. Pracuje jako vědecký pracovník na Fakultě strojního inženýrství Vysokého učení technického ve středoevropském technologickém institutu CEITEC v Brně.

Přednáška proběhne ve čtvrtek 9. února 2017 v Malovaném sále Muzea Vysočiny Jihlava (Masarykovo nám. 55, Jihlava). Začátek je v 17:00 hod.

Přednášku spolupořádá Jihlavská astronomická společnost, Pobočka Vysočina České astronomické společnosti a Muzeum Vysočiny Jihlava.

Image Credits: NASA/CXC/M.Weiss


Webové stránky vytvořil DUOWEB.cz