Podzimní program Jihlavské astronomické společnosti

19.9.2017 | Miloš Podařil

Podzimní program Jihlavské astronomické společnosti navazuje na seriál přednášek a také zavádí některé změny v programu pozorování oblohy pro nejširší veřejnost.

Astronomický podzim začíná podzimní rovnodenností, kdy se Slunce se promítá nad rovník (22. 9. 2017, ve 22:02 hod. středoevropského letního času) a končí zimním slunovratem, kdy se Slunce promítá nad Obratník Kozoroha (21. 12. 2017, v 27:28 hod. středoevropského času).

Programový leták na podzim 2017 (pdf)

Chcete dostávat informace o aktivitách Jihlavské astronomické společnosti? Přihlašte se k odběru mailového zpravodaje.


Veřejná pozorování oblohy

Částečné zatmění Měsíce, 7. 8. 2017; foto: Petr Janovský

Se začátkem podzimu 2017 Jihlavská astronomická společnost po více než čtrnácti letech mění termíny veřejných pozorování oblohy. Nově pozorování oblohy pro veřejnost na vyhlídkové terase jihlavské brány Matky Boží (vstup z informačního centra Věžní 1) probíhají každý pátek po setmění (namísto původních pondělků). Při nepříznivém počasí je pozorování zrušeno.

září: začátek ve 20:30 hod.
říjen: začátek v 19:00 hod.
listopad: začátek v 18:00 hod.
prosinec: začátek v 18:00 hod.

Vchod na pozorovatelnu je otevřen vždy cca 10 minut před začátkem pozorování. Více informací na stránce Astronomická pozorování pro veřejnost.


Byl velký třesk?

prof. RNDr. Petr Kulhánek, CSc., Českého vysokého učení technického v Praze

6. 10. 2017, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Na počátku byl vesmír nepochybně hustý a velmi horký. Mnozí žijí v představě, že vesmír vznikl obří explozí z nekonečně malého bodu s nekonečnou teplotou a hustotou. Taková představa ale nesouhlasí s našimi základními fyzikálními znalostmi. Co tedy bylo na počátku? A můžeme naše představy vůbec ověřovat?


27. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě

25. Podzimní knižní veletrh v HavlBrodě
pátek 20. a sobota 21. října 2017, Kulturní dům Ostrov, Na Ostrově 28, Havlíčkův Brod 

Jihlavská astronomická společnost ve spolupráci s Českou astronomickou společností a Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti připraví doprovodný program k 27. Podzimnímu knižnímu veletrhu v Havlíčkově Brodě. Po celou dobu konání veletrhu bude možné při příznivém počasí možno před vstupem do veletržních prostor navštívit pozorovací stan Jihlavské astronomické společnosti. 

Další astronomický program veletrhu:

stánek České astronomické společnosti a nakladatelství Aldebaran,

20. 10. 2017, 17:00: Předávání ceny Littera Astronomica 2017,

21. 10. 2017, 12:00: Přednáška Ing. Marcela Bělíka: Sté výročí České astronomické společnosti - Osobnosti československé astrofotografie.


Střípky z dějin astronomie: 20. století

Ing. Martin Kotěra, Astronomický klub Pelhřimov

16. 11. 2017, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Poslední díl přednášky o významných objevech a osobnostech astronomie, který se bude věnovat zejména 20. století. Pro astronomy se otevřela nová okna do vesmíru díky pokrokům v radiotechnice, výpočetní technice a kosmonautice. Pro jejich potřeby jsou konstruovány stále složitější přístroje představující vrchol techniky. Profesionální astronomové již nemusí trávit noci u dalekohledu. Některé astronomické objevy nalézají praktické využití.
Přednáška proběhne u příležitosti 100. výročí vzniku České astronomické společnosti.


Kvantová fyzika pomalu, ale radostně

Prof. RNDr. Jiří Spousta, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně

7. 12. 2017, 17:00, Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

První polovina 20. století byla z hlediska fyziky zlatým věkem pro dvě fascinující teorie. Tou první byla Einsteinova teorie obecné relativity, která dala zcela nový pohled na teorii gravitace. Druhá přelomová teorie z vědeckého hlediska slavila ještě větší úspěchy, a to hlavně pro svou dokonalou schodu teorie a experimentu. Touto druhou teorií byla Kvantová fyzika, která popisuje celý mikrosvět a svět atomů včetně moderních nanotechnologií.


Webové stránky vytvořil DUOWEB.cz