Podzim 2018: Program Jihlavské astronomické společnosti

24.9.2018 | Miloš Podařil

Program Jihlavské astronomické společnosti pro období podzimu 2018.

Astronomický podzim

Astronomický podzim začíná podzimní rovnodenností, kdy se Slunce se promítá nad rovník (23. září 2018, v 3:54 hod.) a končí zimním slunovratem, kdy se Slunce promítá nad obratník Kozoroha (21. prosince 2018, v 23:23 hod.).


Veřejná pozorování oblohy

Pozorování probíhají každé pondělí po setmění (začátek programu se řídí roční dobou, viz rozpis níže) na bráně Matky Boží v Jihlavě (vchod přes Turistické informační centrum Jihlava, Věžní 4785/1, Jihlava). Pozorování je možné pouze při jasné obloze.

září: začátek 20:30 hod.
říjen: začátek v 19:00 hod.
listopad: začátek v 18:00 hod.
prosinec: začátek v 18:00 hod.

Pozorovatelna na bráně Matky Boží je pro příchozí otevřena vždy deset minut před uvedeným časem. Později po začátku pozorování je vchod na pozorovatelnu uzavřen.

Více informací na samostatné stránce.


28. Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě

pátek 5. a sobota 6. října 2018, Kulturní dům Ostrov, Na Ostrově 28, Havlíčkův Brod

Po celou dobu konání Podzimního knižního veletrhu (5. 10. 2018 od 10:00 do 19:00 hod. a 6. 10. 2018 od 9:00 do 17:00 hod.) bude v provozu společný informační a prodejní stánek České astronomické společnosti a Nakladatelství a vydavatelství Aldebaran (stánek č. 148).

Před hlavním vstupem do Kulturního domu Ostrov bude za předpokladu příznivého počasí k dispozici astronomický stan Jihlavské astronomické společnosti a Pobočky Vysočina České astronomické společnosti.

5. října 2018 v 17:00 hod. v salonku č. 2 Česká astronomická společnost předá prestižní cenu Littera Astronomica za mimořádný publikační počin související s popularizací astronomie. Po předání Ceny bude následovat laureátská přednáška.


Radioastronomie: objevování neviditelného vesmíru

Radio Galaxy Hercules A

čtvrtek 18. října 2018, od 17:00 hod., Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 55, Jihlava
Přednáší Ing. Jiří Hladký z Jihlavské astronomické společnosti

Přednáška se zabývá historií radioastronomie v souvislosti s objevem elektromagnetických vln v 19. století, rozvojem rádiové komunikace v průběhu 1. poloviny 20. století, kdy se objevují první pokusy o příjem rádiových vln z vesmíru, přes bouřlivý rozvoj radioastronomie v období po 2. světové válce až po současnost. Posluchači se seznámí s osobnostmi, které měly největší vliv na rozvoj radioastronomie, se zásadními objevy, kterými se radioastronomie podílí na rozšiřování našich znalostí o vesmíru a také s přístroji a metodami zpracování dat používanými v radioastronomii.

Jiří Hladký je konstruktér astronomických přístrojů a dlouhodobě se věnuje elektrotechnice.

Přednáška je pořádána ve spolupráci s Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti a s Muzeem Vysočiny Jihlava.


Výstava: Hvězdné nebe nad námi: Patnáct let pod oblohou s Jihlavskou astronomickou společností

Pozorovací louka AT 2018

13. listopadu 2018 – 6. ledna 2019, Kavárna Muzeum, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 55, Jihlava

Hvězdné nebe lidi fascinuje po věky věků. Pohled na noční oblohu v sobě skrývá jistý druh bázně, pokory, ale i nepřekonatelné touhu po poznání.

Výstava „Hvězdné nebe nad námi“ představuje výběr astronomických snímků, které vznikly v rámci výuky fotografování oblohy na Astronomickém táboře Jihlavské astronomické společnosti. Výstava zahajuje oslavy 15. výročí formálního vzniku Jihlavské astronomické společnosti.

Výstava vznikla zejména za přispění astrofotografů Tomáše Koska a Jana Schilhaba.


Pravda je tam venku aneb hledání pravdy o mimozemském životě

Sky Light

čtvrtek 22. listopadu 2018, od 17:00 hod., Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 55, Jihlava
Přednáší Bc. Miloš Podařil z Jihlavské astronomické společnosti a z České astronomické společnosti

Jak lidé hledali „pravdu“ o možnosti existence mimozemského života v minulosti? A jak ji hledají dnes? Čemu všemu jsme schopni uvěřit? A jaké neuvěřitelné metody používají vědci? Je vůbec možné v současnosti objevit mimozemský život? A může být něco pravdy na tzv. konspiračních teoriích? Kde končí realita a kde začíná fikce? Pravda je tam venku ...

V úvodu přednášky bude neformálně zahájena výstava Hvězdné nebe nad námi krátkým happeningem Patnáct let pod oblohou s Jihlavskou astronomickou společností.

Miloš Podařil je předsedou Jihlavské astronomické společnosti také působí ve Výkonném výboru České astronomické společnosti. Zabývá se zejména popularizací astronomie.

Přednáška je pořádána ve spolupráci s Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti a s Muzeem Vysočiny Jihlava.


Nové záludné otázky z astronomie

Ilustrace planety v kulové hvězdokupě

čtvrtek 13. prosince 2018, od 17:00 hod., Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo náměstí 55, Jihlava
Přednáší prof. RNDr. Zdeněk Mikulášek, CSc. z Masarykovy univerzity v Brně

Proč je nejtepleji, když je Slunce plné skvrn? Jsou hnědí trpaslíci hnědí? A konečně: Kolik nov má jedna kilonova? Přednáška uvádí nově vydanou knihu prof. Mikuláška Nové záludné otázky z astronomie.

prof. Zdeněk Mikulášek působí na Ústavu teoretické fyziky a astrofyziky Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně. Mezi jeho hlavními obory patří fotometrie a spektra proměnných hvězd a studium atmosférické extinkce. Prof. Mikulášek též patří mezi přední české pedagogy a popularizátory astronomie a astrofyziky.

Přednáška je pořádána ve spolupráci s Pobočkou Vysočina České astronomické společnosti a s Muzeem Vysočiny Jihlava.


ZMĚNA PROGRAMU VYHRAZENA!


Webové stránky vytvořil DUOWEB.cz