Mgr. Jana Hoderová, Ph.D.: Cestou necestou za úplným zatměním Slunce

23.5.2018 | Petr Janovský

Přednáška Dr. Jany Hoderové o úspěšné expedici za úplným zatmění Slunce v roce 2017 v USA.

Jedinečný přírodní úkaz odpradávna přitahuje pozornost lidí a v posledních letech přinášejí velmi zajímavé výsledky pozorování astrofyziků, kteří své síly spojili s matematiky. Na území ČR se úplného zatmění Slunce dočkáme až v roce 2135, ale například v roce 2017 přešel pás totality přes území USA, což byla velká příležitost pro každého. Povíme si o tom, co všechno jsou vědci ochotní udělat pro získání potřebných dat, že ani cesta na koních do hor je nezastaví a ukážeme si, že za jediným výsledným složeným obrazem sluneční koróny je ukryto obrovské množství mravenčí práce a dlouholetých zkušeností.

Mgr. Jana Hoderová, Ph.D. je odborná asistentka na Ústavu matematiky Fakulty strojního inženýrství Vysokého učení technického v Brně. Jako členka týmu prof. M. Druckmüllera se účastní expedic za úplným zatměním Slunce.

Přednáška proběhla ve čtvrtek 5. dubna 2018 v prostorách Malovaného sálu Muzea Vysočiny Jihlava. Přednášku spolupořádala Jihlavská astronomická společnost, Pobočka Vysočina České astronomické společnosti a také Muzeum Vysočiny Jihlava.


Webové stránky vytvořil DUOWEB.cz