Jsem patriot

11.6.2011 | Miloš Podařil

Iniciativa „Jsem patriot“ dává občanům možnost konkrétní podpory tří kulturních institucí působících na Vysočině: MFDF Jihlava, Jihlavské astronomické společnosti a Oblastní galerie Vysočiny.

Jsem patriot

Ve znamení pohledu a obrazu se neslo slavnostní setkání, které ve čtvrtek 30. června 2011 uspořádal Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava ve spolupráci s Jihlavskou astronomickou společností a Oblastní galerií Vysočiny v Jihlavě. Pozorování hvězd, zastavení se u obrazu v galerii a festivalové projekce dokumentárních filmů spojila iniciativa „Jsem patriot“, jež je výzvou k finanční podpoře některé ze tří spolupracujících institucí s tím, že jejím základem je náklonnost člověka k místu, kde žije, a na jehož rozvoji se chce podílet, aby se mu v něm žilo dobře.

Vedle příspěvků z veřejných rozpočtů a sponzorských darů, snižujících se následkem finanční krize, se tak nově otevírá možnost konkrétní podpory v přímém vztahu mezi dárcem a obdarovaným. Podle jednoho z nejvýznamnějších teoretiků moderní kultury Marshalla McLuhana jsou peníze horkým médiem v tom smyslu, že překládají jeden druh práce do jiného. Jsou tedy svým způsobem jazykem, jímž projevujeme své zájmy a svá přání. Mohou se proměnit v cokoli, v požitek, ve věci, ve vědu i v krásu. McLuhan byl také autorem pojmu globální vesnice a právě v ní se pro dárce mohou peníze stát vyjádřením podpory věcem a událostem v jeho nejbližším okolí.

Obrazy, krajiny, galaxie

Na setkání zástupců veřejné, komerční a neziskové sféry představil ředitel OGV Aleš Seifert výtvarné dílo Petra Pastrňáka. Výstavu jeho děl uspořádala jihlavská galerie v roce 2009 pod názvem „Obrazy a krajiny„. Na ní byly poprvé vystaveny obrazy, které vznikly během malířova pobytu v Číně. Ze série ponurých měst by OGV do svých sbírek ráda získala plátna Šanghaj a Čínská továrna, dvě sugestivní plátna moderní doby. I tyto industriální abstrakce tvoří krajinu, k níž malíř poznamenává: „Krajina jeví se nám takovou, jakými jsme sami; shledáme v ní to, co do ní odjinud jsme přinesli.“

Jihlavská astronomická společnost pořádá pravidelné všeobecně vzdělávací semináře a exkurze, spravuje webové stránky, které pečlivě sledují oblohu nad Vysočinou. Miloš Podařil popsal velký astronomický binar s vybavením, kdy dvojice čočkových teleskopů přináší nevšední zážitek z pozorování hvězdného nebe oběma očima. Přístroj je skvělou pomůckou pro výjezdová pozorování a díky svému širokému zornému poli i jedinečným nástrojem na pozorování slabých plošných zdrojů, tj. cizích galaxií, mlhovin, hvězdokup a komet.

Podpořte nás!

Dlouhodobou iniciativu „Podpořte nás!“ pak představil ředitel Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Marek Hovorka. Vzhledem k charakteru festivalu a při vědomí všech dalších aktivit, které jej provázejí, jsou možnosti podpory odstupňovány. Festival zvolil barvy duhy a stříbrnou a zlatou barvu jako barvy nejhodnotnější. Přátelé jihlavského festivalu si mohou zakoupit některý z osmi různobarevných trychtýřů představujících osm stupňů podpory. Červená je barvou síly, oranžová radosti, žlutá svobody, zelená je barvou naděje, modrá důvěry, fialová poznání, stříbrná barva náleží moudrosti a zlatá cti.

Setkání, které proběhlo v zahradě jihlavské restaurace Buena Vista, se zúčastnila řada významných osobností z Jihlavy i kraje Vysočina.

Celý článek na webu Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava (včetně fotogalerie)


Webové stránky vytvořil DUOWEB.cz