Jaro 2018: Program Jihlavské astronomické společnosti

21.3.2018 | Miloš Podařil

Se začátkem astronomického jara představujeme program pro veřejnost Jihlavské astronomické společnosti pro období od března do června 2018.


Astronomické jaro

Astronomické jaro začíná jarní rovnodenností, kdy se Slunce se promítá nad rovník (20. března 2018, v 17:16 hod.) a končí letním slunovratem, kdy se Slunce promítá nad Obratník Raka (21. června 2018, ve 12:08 hod.).


Veřejná pozorování oblohy

Pozorování na jihlavské bráně Matky Boží

Pozorování probíhají každý pátek po setmění (začátek programu se řídí roční dobou, viz rozpis níže) na bráně Matky Boží v Jihlavě (vchod přes Turistické informační centrum Jihlava, Věžní 4785/1, Jihlava). Pozorování je možné pouze při jasné obloze. Při nepřízni počasí je pozorování zrušeno.

březen: začátek od 20:00 hod.
duben: začátek od 21:00 hod.
květen: začátek od 21:30 hod.
červen: začátek od 22:00 hod.

Pozorovatelna na bráně Matky Boží je pro příchozí otevřena vždy deset minut před a deset minut po výše uvedeném čase. Později po začátku pozorování je vchod na pozorovatelnu uzavřen.

Více informací na samostatné stránce.


Kosmonauti s čenichem, ocasem, krunýřem, ploutvemi, osmi nohama... Aneb na počátku byla Lajka

Lajka

Ing. Tomáš Přibyl, publicista

22. 3. 2018, 17:00

Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Zvířata, která se od počátku kosmické éry lidstva vydala do vesmíru, by dokázala vytvořit solidní Noemovu archu. Některá se stala všeobecně známými, jiná v tichosti položila svůj život na oltář vědy. Na konci minulého roku jsme oslavili 60. výročí letu prvního živého tvora - psa Lajky - do vesmíru v družici Sputnik 2. Při této příležitosti si připomeneme pestrou historii kosmických letů „němých tváří“.


Cestou necestou za úplným zatměním Slunce

Zatmění Slunce 2017

Mgr. Jana Hoderová Ph.D. z Matematického ústavu Vysokého učení technického v Brně

5. 4. 2018, 17:00

Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Jedinečný přírodní úkaz odpradávna přitahuje pozornost lidí a v posledních letech přinášejí velmi zajímavé výsledky pozorování astrofyziků, kteří své síly spojili s matematiky. Na území ČR se úplného zatmění Slunce dočkáme až v roce 2135, ale například v roce 2017 přešel pás totality přes území USA, což byla velká příležitost pro každého. Povíme si o tom, co všechno jsou vědci ochotní udělat pro získání potřebných dat, že ani cesta na koních do hor je nezastaví a ukážeme si, že za jediným výsledným složeným obrazem sluneční koróny je ukryto obrovské množství mravenčí práce a dlouholetých zkušeností.


Science Café: Pozor, padající kamení!

Bolid nad observatoří ALMA

Mgr. Petr Scheirich Ph.D. z Astronomického ústavu Akademie věd České republiky

22. 5. 2018, 18:00

Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Kde se berou blízkozemní planetky a jaké nebezpečí nám od nich hrozí? Jak se objevují a jak se počítají jejich dráhy? Jaká je pravděpodobnost srážky Země s takovým nebezpečným tělesem a co by to pro život na Zemi i Zemi samotnou znamenalo? Jak se jim můžeme bránit?


Maroko: realita a fata morgána

Maroko, Panorama Djebel el Kest

Ing. Jan Kalný, Ing. Petr Dvořák a další z Jihlavské astronomické společnosti

7. 6. 2018, 17:00

Malovaný sál, Muzeum Vysočiny Jihlava, Masarykovo nám. 55, Jihlava

Pojďte se s námi nechat okouzlit touto rozmanitou a fascinující zemí plnou barev. Navštívíme spolu královská města, zachovalé arabské medíny a kasby, ruiny římského města Volubilis, dechberoucí vodopády Uzúd, ponoříme se do saharských dun, ne-cháme se unést okouzlujícím východem slunce nad pouští a pokusíme se zdolat nejvyšší vrchol celé severní Afriky Džabal Tubkal. Krom přírodních krás expedice za taji severní Afriky přináší i svědectví o celé řadě zajímavých fyzikálních jevů.


Muzejní a galerijní noc v Jihlavě

V rámci jihlavské Muzejní a galerijní noci Jihlavská astronomická společnost zajišťuje rozšířené pozorování oblohy pomocí astronomických dalekohledů z vyhlídkové terasy brány Matky Boží v Jihlavě (vchod přes Turistické informační centrum Jihlava, Věžní 4785/1, Jihlava). Při nepřízni počasí je pozorování zrušeno.

Více o jihlavské Muzejní a galerijní noci na http://muzeum.ji.cz nebo http://www.ogv.cz.


Muzejní noc ve Žďáru nad Sázavou

Astronomická přednáška | 20:30 hod. (zámecké sádky; při nepřízni počasí se přednáška uskuteční v zámeckém Konventu)

Přednáší Bc. Miloš Podařil z Jihlavské astronomické společnosti

Pozorování oblohy pomocí astronomických dalekohledů | 22:00 hod. (zámecké sádky) Při nepřízni počasí je pozorování zrušeno.

Více na http://www.zamekzdar.cz.


Programový newsletter pro jaro 2018 (pdf)Webové stránky vytvořil DUOWEB.cz