Částečné zatmění Měsíce z 16. srpna 2008

10.8.2008 | Miloš Podařil

Po nedávném zatmění Slunce je před námi další zatmění, tentokráte však měsíční. Žel opět půjde jen o zatmění částečné(úplný stín Země zasáhne pouze část povrchu Měsíce), přesto půjde o zajímavý úkaz.

V okamžiku maximální fáze bude měsíční disk do stínu ponořen přibližně z 81%. Tento jev je velmi nápadný, proto jej bude možné pozorovat i pouhým okem. Při použití dalekohledů pak bude možné sledovat zemský stín, který se bude po Měsíci pozvolna posouvat.

Pokud nám počasí dovolí, úplný zemský stín na Měsíci poprvé uvidíme na jeho východním okraji (časy viz. níže). Posléze se temná oblast začne rozšiřovat. V okamžiku největší fáze zatmění bude nezastíněný pouze severní a severozápadní okraj Měsíce. Poté zemský stín začne opět ustupovat směrem k jihozápadnímu okraji.

Začátek částečného zatmění: 21:36 hod.
Maximální fáze částečného zatmění: 23:10 hod; zastíněno cca. 81%
Konec částečného zatmění: 0:44 hod.

Vzhledem k tomu, že Měsíc 16. srpna 2008 vychází již ve 20:05 hod., budeme moci úkaz pozorovat v celém rozsahu.

Zatmění ve skutečnosti začíná již ve 20:25 hod. Tou dobou totiž Měsíc vstoupí do tzv. zemského polostínu. Tato fáze zatmění je však prakticky nepozorovatelná. Zájemci o pozorování astronomickými přístroji mohou využít nabídky Jihlavské astronomické společnosti, která bude připravovat pozorování s výkladem na vyhlídkové terase brány Matky Boží v Jihlavě (vchod z ulice Věžní 1). Veřejné pozorování začíná 16. srpna 2008 ve 21:00 hod.

Podrobnosti o zatmění jsou k dispozici na serveru České astronomické společnosti na adrese: http://www.astro.cz/zatmeni


Webové stránky vytvořil DUOWEB.cz