(Astronomické) Prázdniny začínají v ZOO

25.6.2018 | Miloš Podařil

Jihlavská astronomická společnost v průběhu letních prázdnin nezahálí. Ve spolupráci s jihlavskou zoologickou zahradou připravujeme sérii letních pozorování Slunce.

Pozorování Slunce v ZOO Jihlava

První příležitost pro pozorování Slunce pomocí speciálních astronomických dalekohledů z areálu Zoologické zahrady Jihlava bude už 30. června 2018 v rámci akce Prázdniny začínají v ZOO. Dalekohledy budou návštěvníkům zoologické zahrady k dispozici na cestě u dřevěné lodi mezi expozicí Shetlandský ostrov a výběhem žiraf od 14:00 do 17:00 hod.

Termíny všech letních pozorování v ZOO Jihlava (vždy od 14:00 do 17:00 hod.):

- 30. června 2018
- 14. července 2018
- 28. července 2018
- 11. srpna 2018
- 25. srpna 2018

Pozorování Slunce bude možné pouze při jasné obloze. Při nepřízni počasí může být astronomický program zrušen.

Slunce v dalekohledu

Slunce v čáře H-alfa; foto: Mirek Dočekal

Pozorování Slunce pomocí dalekohledů je velice nebezpečné. Při nedostatečném vybavení hrozí vážné a trvalé poškození zraku. Pro pozorování je vždy bezpodmínečně nutné použít profesionální sluneční filtry nebo zařízení, která jsou pro pozorování Slunce určena. Ochrana zraku za použití podomácku vyrobených pomůcek (např. svářečské filtry atd.) je nedostatečná.

V dalekohledech vybavených sluneční fólií nebo tzv. Herschelovým hranolem je možné pozorovat tzv. sluneční fotosféru, kde se objevují tzv. sluneční skvrny nebo fakulová pole.

Chromosférické dalekohledy do oka pozorovatele propouštějí pouze malou část záření, které vyzařuje sluneční atmosféra. Díky tomu je možné nad okrajem slunečního disku pozorovat četné protuberance, tedy velice dynamické procesy, při kterých se do sluneční atmosféry dostávají obrovská oblaka tvořená slunečním plazmatem.

Miloš Podařil, Jihlavská astronomická společnost
Kateřina Martínková, Zoologická zahrada Jihlava


Webové stránky vytvořil DUOWEB.cz