Astronomické prázdniny v ZOO Jihlava

19.6.2019 | Miloš Podařil

I v roce 2019 bude možné v jihlavské zoologické zahradě zažít pozorování Slunce pomocí astronomických dalekohledů.

Prázdniny začínají v ZOO

Speciální dalekohledy pro pozorování Slunce budou návštěvníkům jihlavské zoologické zahrady (https://zoojihlava.cz/) k dispozici na cestě u dřevěné lodi mezi expozicí Shetlandský ostrov a výběhem žiraf v uvedených termínech vždy od 14:00 do 17:00 hod.

- 29. června 2019: Prázdniny začínají v ZOO
- 27. července 2019: Pozorování zajišťují účastníci Astronomického tábora 2019
- 31. srpna 2019: Prázdniny končí v ZOO

Slunce v dalekohledu

Pozorování Slunce bude možné pouze při jasné obloze. Při nepřízni počasí může být astronomický program zrušen.

Pozorování Slunce pomocí dalekohledů je velice nebezpečné. Při nedostatečném vybavení hrozí vážné a trvalé poškození zraku. Pro pozorování je vždy bezpodmínečně nutné použít profesionální sluneční filtry nebo zařízení, která jsou pro pozorování Slunce určena. Ochrana zraku za použití podomácku vyrobených pomůcek (např. svářečské filtry atd.) je nedostatečná.

V dalekohledech vybavených sluneční fólií nebo tzv. Herschelovým hranolem je možné pozorovat tzv. sluneční fotosféru, kde se objevují tzv. sluneční skvrny nebo fakulová pole.

Chromosférické dalekohledy do oka pozorovatele propouštějí pouze malou část záření, které vyzařuje sluneční atmosféra. Díky tomu je možné nad okrajem slunečního disku pozorovat četné protuberance, tedy velice dynamické procesy, při kterých se do sluneční atmosféry dostávají obrovská oblaka tvořená slunečním plazmatem.


Webové stránky vytvořil DUOWEB.cz